Ministerstvo školstva pošle školám 750-tisíc eur na vybavenie jedální

16.10.2020
Prevádzka školy

Ministerstvo školstva vyčlení školám 750-tisíc eur na nákup zariadenia pre školské jedálne. Zriaďovatelia škôl môžu ministerstvo požiadať o dotáciu v sume tri- až päťtisíc eur, vďaka ktorej budú môcť získať pre stravovanie žiakov lepšie vybavenie. Podmienky dotácie zverejní ministerstvo budúci týždeň.

Školské jedálne patria spravidla do vlastníctva ich zriaďovateľov, najmä obcí, miest a VÚC, podobne ako aj budovy škôl. Za ich udržiavanie a rozvoj sú preto zodpovední zriaďovatelia. „Napriek tomu sme sa rozhodli na ministerstve, že pomôžeme aj v tejto oblasti,“ uviedol minister školstva Branislav Gröhling. Šéf rezortu školstva predstavil podporný program počas návštevy Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre pri príležitosti Svetového dňa potravín.
„Dotácia bude určená prioritne na vybavenie jedální, napríklad na nákup umývačiek, konvektomatov či chladiacich zariadení, aby sme paniam kuchárkam uľahčili náročnú a namáhavú prácu, pretože musia v krátkej dobe navariť stovky obedov. Toto bude prvá úloha, druhou úlohou sa budeme venovať v nasledujúcich mesiacoch, kedy by sme ich chceli aj finančne ohodnotiť,“ vyhlásil minister pred novinármi.
Lepšie vybavenie jedální pomôže školám zabezpečiť kvalitnejšie a zdravšie stravovanie pre žiakov. Tému zdravej životosprávy chce ministerstvo školstva podporovať aj v budúcnosti, napríklad prostredníctvom projektov v spolupráci so SPU v Nitre. Na pôde univerzity pôsobí jediné poľnohospodárske a potravinárske inovačné centrum na Slovensku, Európsky inovačný a technologický inštitút tu zriadil EIT Food Hub s cieľom zaviesť nové prístupy v oblasti bezpečnosti či dizajnu potravín, zdravia a rizikových faktorov potravinového reťazca.
Vďaka projektu Národná platforma AgroBioFood Nitra, ktorý prepája vzdelávanie, výskum a podnikateľskú sféru sa Slovensko stalo jedným zo zakladajúcich členov v európskom výskumnom konzorciu pre potraviny, výživu a zdravie. SPU v Nitre je tiež vlastníkom európskeho patentu na trvanlivé pečivo na špeciálne výživové účely. „Investovanie do pôdohospodárskych vied je veľmi dôležité a Slovensko má dobre našliapnuté v spomínaných projektoch, takže sme inovačná krajina aj v iných témach ako sú autá alebo informačné technológie,“ upozornila rektorka univerzity Klaudia Halászová.
„Hovorí sa, že slovenské vysoké školstvo nie je také kvalitné ako zahraničné, preto sme sa rozhodli, že budeme upozorňovať na novinky, ktoré nie sú verejnosti až tak dostupné, aby sme povedali, že máme kvalitné vysoké školy,“ dodal minister školstva Branislav Gröhling.

Zdroj: minedu.sk

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Klučové slová

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte