Minister školstva oznámil investíciu 6 miliónov eur na digitálne technológie a predstavil opatrenia pre školy

27.10.2020
Prevádzka školy

Aktuálne opatrenia, investície do školstva či plány, ako vylepšiť dištančné vzdelávanie. Aj to boli témy, ktoré na piatkovej tlačovej konferencii prezentoval minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling.

Na základe uznesenia vlády prechádza od pondelka 26. októbra 2020 ostávajú otvorené materské školy a prvý stupeň základných škôl. Druhý stupeň základných škôl a stredné školy prechádzajú na dištančné vzdelávanie, a to vrátane prvého stupňa špeciálnych základných škôl a špeciálnych stredných škôl.
Od začiatku týždňa na dištančné vzdelávanie prejdú základné umelecké školy. Školské kluby detí fungujú ďalej. Zároveň minister školstva vyzval školy, aby posilnili personál školských klubov aj o zamestnancov druhého stupňa, ktorí vyučujú výchovy alebo nevyučujú dištančne.
„Musíme myslieť na to, aby lekári, sestry, zamestnanci nemocníc, zamestnanci elektrární, vodární a rodičia s malými deťmi, ktorí majú malé deti a nemôžu pracovať z domu, mohli chodiť do práce a živiť svoje rodiny. Zároveň pre malé deti v tomto veku je mimoriadne dôležité navštevovať školu, rozvíjať zručnosti, jemnú motoriku či učiť sa písať,“ zdôraznil Branislav Gröhling. Dodal, že ak majú rodičia obavy, dieťa nemusia dať do materskej školy alebo ho môžu rodičia ospravedlniť zo základnej školy. Pri obmedzeniach je podľa jeho slov nutné myslieť na to, aby Slovensko neostalo zo dňa na deň paralyzované. „Veľmi pekne ďakujem všetkým učiteľom, ktorí učia či už prezenčne alebo online a ďakujem, že vďaka práci našich učiteľov školy zatiaľ situáciu zvládajú veľmi dobre. Chcem tiež vyzvať rodičov, aby komunikovali so školami, aby si spolu tento mesiac všetci nastavili čo najlepšiu spoluprácu a fungovanie,“ doplnil minister školstva.
V tejto náročnej situácii zároveň ministerstvo podáva školám pomocnú ruku. Investuje totiž ďalších 6 miliónov eur na nákup digitálnych technológií pre školy z vlastných zdrojov. Schému digitalizácie rezort školstva vypracoval už v lete. Školy dostanú financie v sume od 500 do 4 000 eur na nákup webkamier, konektorov, routerov či novej techniky.

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte