Matovič ohlásil vyššie dane. SaS: Vydiera nás

07.06.2022
Prevádzka školy

Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) predloží na najbližšiu vládu v jednom balíku návrh na desaťpercentné zvýšenie platov v školstve spoločne s návrhom na zdanenie hazardu, liehu, ruskej ropy a na regulovaný odvod. 

„Skončila sa doba raného kapitalizmu,“ odkázal SaS šéf rezortu financií. Matovič hovorí, že sulíkovci nemajú trucovať a majú hlasovať za vyššie dane. Pre SaS sú však dane červenou čiarou. „Sú to vyššie dane, ktoré neublížia nikomu. Ľudia, ktorí si ľúbia vypiť, zaplatia za sedmičku alkoholu 1,09 eura navyše, nikomu to neublíži,“ povedal v pondelok minister financií.

Nikomu neublíži ani pár miliónov, ktoré zaplatia prevádzkovatelia hazardu, tvrdí Matovič. Vyššie dane sú podľa neho v súlade so spravodlivosťou a zdravým rozumom, dodáva. Z liehu by chcel Matovič vybrať 77 miliónov eur, z hazardu 85 miliónov, pri regulovaných subjektoch približne štvrťmiliardu eur. Matovič vyhlásil, že niektorí poslanci k jeho návrhu chcú pridať aj návrh na zdanenie bánk.

Školský odborár Ondek zároveň vyhlásil, že mu štátny tajomník na ministerstve financií oznámil, že kvôli lepšiemu výberu daní si štátna pokladnica polepší o 375 miliónov eur. Bez toho, aby hovoril o nejakom zvyšovaní ďalších daní. „Peniaze tu sú, pokiaľ sa vláda dohodne,“ dodal Ondek. „Naša požiadavka bola 100 miliónov eur, ale pokiaľ štát rozhodne o ďalších veciach, čo sa týka daní, to je rozhodnutie odborníkov a politikov,“ poznamenal.

Strana SaS zareagovala onedlho po Matovičovom vyjadrení. „SaS odmieta vydieračské praktiky ministra financií Igora Matoviča. Napriek tomu, že predseda školských odborov Pavel Ondek po rokovaní s ministrom financií uviedol, že navýšenie platov pre učiteľov o 10 % by sa dalo financovať z daňových nadpríjmov, Igor Matovič si berie učiteľov za rukojemníkov a spája ich s vyššími daňami,“ tvrdí hovorca SaS Ondrej Šprlák.

 

Zdroj: Pravda

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte