Literárne a hudobné múzeum má 40 rokov

26.11.2009
Prevádzka školy

Slávnostnou akadémiou s umeleckým programom študentov banskobystrickej Akadémie umení si Literárne a hudobné múzeum (LHM) dnes dopoludnia slávnostne pripomenulo 40. výročie vzniku.

"Študenti prednesú tvorbu zo zbierkového fondu regionálnych hudobných skladateľov, spisovateľov, ktorí sa viažu k Banskej Bystrici aj k nášmu múzeu," konštatovala ešte pred slávnostným predstavením vedúca Dokumentačného a kultúrnoprezentačného úseku a zástupkyňa vedúceho LHM Soňa Žabková.

Ako pripomenula, treba podotknúť, že v múzeu, ktoré bolo založené 1. marca 1969, výročie oslavovali počas celého roka a dnešný program bol len vyvrcholením osláv. "Zamestnanci sa zhodli na tom, že slávnostný môže byť celý rok. Každý mesiac sme pripravili nejaké zaujímavé podujatie, ktorým sme prezentovali činnosť nášho múzea," objasnila Žabková.

Išlo o literárne festivaly, hudobné podujatia, happening na námestí pre verejnosť, noc v múzeu i medzinárodný bábkarský festival. "Vyvrcholilo to dnes, keď sa tu stretli všetci bývalí pracovníci, ale aj naši dlhoroční spolupracovníci, ako kultúrne inštitúcie."

LHM patrí medzi ojedinelé špecializované múzeá nielen v rámci Slovenska, ale aj Európy svojim zameraním na dokumentáciu literárnej a hudobnej kultúry regiónu. Za významný medzník existencie múzea považuje Žabková získanie vlastného objektu na jeho činnosť, keďže 34 rokov sídlili v budove bývalej evanjelickej školy. "O túto budovu sme prišli a od 1.1. 2001 sme sa stali súčasťou Štátnej vedeckej knižnice ako jej špecializovaný organizačný útvar," povedala Žabková s tým, že v roku 2003 sa presťahovali do historického župného domu a fungujú ako súčasť vedeckej knižnice.

Literárne a hudobné múzeum zriadil Okresný národný výbor v Banskej Bystrici 1. marca 1969 s perspektívnym umiestnením múzea v budove na Lazovnej ulici, v ktorej žil, pracoval a zomrel Ján Botto.

Potreba zriadiť takéto múzeum sa odôvodňovala bohatými literárnymi a hudobnými tradíciami regiónu, v ktorom pôsobili významné osobnosti, spolky literárnej, hudobnej a divadelnej kultúry. Tieto skutočnosti viedli aj k určeniu špecializácie LHM a k jeho začleneniu medzi špecializované múzeá v múzejnej sieti na Slovensku.

"Počas svojho fungovania stihlo uskutočniť strašne veľa prezentačných aktivít, výstav, privítať množstvo návštevníkov či pracovať na mnohých výskumných úlohách, odborných publikáciách," dodala Žabková.

ZdroJ: TASR

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte