Kvôli trom prípadom z Trenčianskej univerzity netreba strašiť

02.11.2009
Prevádzka školy

Rozdiely v kvalite VŠ sa na Slovensku zvyšujú, hlavne v porovnaní verejných a súkromných vysokých škôl, no kvôli niektorým negatívnym praktikám, aké sa najnovšie odhalili na Trenčianskej univerzite, by sa nemalo strašiť "kupovaním" a "darovaním" diplomov ako niečím štandardným. V diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy to dnes povedal minister školstva Ján Mikolaj (nominant SNS).

"Netreba strašiť. Vysoké školstvo má svoju tradíciu. Okrem niektorých študijných programov, ako je sociálna práca alebo ošetrovateľstvo, majú všetky ostatné vysoký medzinárodný štandard," uviedol minister na margo medializovaného prípadu, keď Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka (TnUAD) rozdávala niektorým študentom diplomy po ročnom alebo dvojročnom štúdiu, pričom titul inžinierky získala rekordne rýchlo dcéra súčasného dekana Fakulty sociálnych a ekonomických vzťahov Daniela Bánociová. Známe sú zatiaľ ďalšie dva prípady.

Podľa poslankyne Národnej rady SR Tatiany Rosovej (SDKÚ-DS) sa treba "pozrieť pravde do očí". To, že takýto prípad vyšiel najavo, je len zhoda okolností, možno personálnych. Spomenula, že z fakulty v Trenčíne odišla prodekanka. "Nemusí ísť len o takéto tri prípady," povedala s tým, že razantné konanie v prípade sa ministrovi teraz politicky hodí. "Boli skôr darované ako kúpené, ale som presvedčená, že je mnoho prípadov, kde ide o kupovanie titulu," povedala k diplomom Rosová.

Poslankyňa si myslí, že "totálna kontrola" na všetkých vysokých školách nie je úplne možná, bol by to podľa nej "pohon" na ne. Poukázala aj na to, že v SR je veľa ľudí, ktorým ide len o diplom. "Prevažuje dopyt po diplomoch než po vzdelaní," povedala s tým, že to výrazne ovplyvňuje kvalitu vysokoškolského štúdia. Podľa Mikolaja rezort školstva vysoké školy kontroluje dostatočne. "Prevetrávame všetky školy, každú univerzitu - či má garantov, kvalifikovaných ľudí, ako sa študuje," uviedol s tým, že systém akreditácie je v SR veľmi tvrdý.

Generálna prokuratúra má teraz vyšetriť všetko čo sa na univerzite v Trenčíne stalo. Na základe kontroly totiž vo veci podal Mikolaj podnet. "Je v tom zapletených príliš veľa pedagógov, ide o 74 skúšok. Je tu podozrenie na trestnú činnosť," tvrdí. Rovnako vyzval zodpovedné osoby na škole, aby v spomínaných prípadoch anulovali všetky svoje rozhodnutia, čo má zrušiť platnosť vydaných diplomov. Minister tiež pozastavil TnUAD právo uskutočňovať bakalársky študijný program ľudské zdroje a personálny manažment.

Zdroj: TASR

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte