Je výhodnejšie nechať ľudí študovať, ako ich nechať ísť na úrad práce

30.09.2009
Prevádzka školy

Pre štát je výhodnejší taký režim, v ktorom mladí ľudia idú študovať, namiesto toho, aby sa zaevidovali na úrade práce. Po dnešnom rokovaní vlády to uviedol premiér Robert Fico na margo schváleného návrhu na finančné zabezpečenie zvýšenia počtu prijatých uchádzačov na štúdium na vysokej škole (VŠ).

Zvýšenie počtu prijatých uchádzačov na štúdium na VŠ si tento rok vyžiada 4,791 milióna eur (144,33 milióna Sk). Na budúci rok by to malo byť 12,647 milióna eur (381 milióna Sk), v roku 2011 potom 13,355 milióna eur (402,33 milióna Sk) a v roku 2012 to bude suma 7,265 milióna eur (218,87 milióna Sk). Ministerstvo školstva rozdelí vyčlenené finančné prostriedky formou dotácie na uskutočňovanie akreditovaných študijných programov medzi verejné vysoké školy, ktoré pozitívne zareagovali na výzvu ministerstva. Urobiť by tak malo do konca októbra.

Podľa ministra školstva Jána Mikolaja sa na štúdium prihlásilo viac záujemcov, než predpokladali. "Je ich takmer 5900. Uvidíme, ako nám budú študovať, ale materiál vláda schválila z toho dôvodu, aby VŠ mali istotu, že finančné prostriedky dostanú," dodal s tým, že v rámci rokovaní sa podarilo odstrániť rozpor zo strany ministerstva financií.

Verejné vysoké školy môžu prijať ďalších 4986 uchádzačov o štúdium v bakalárskych študijných programoch a programoch spojeného prvého a druhého stupňa dennou formou a súčasne 275 študentov doktorandského štúdia v dennej forme.

Zdroj: TASR

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte