Jánošík. Pravdivá história vychádza knižne

02.10.2009
Prevádzka školy

Po filmovej premiére veľkofilmu Jánošík. Pravdivá história v slovenských kinách 10. septembra prichádza na trh aj knižná podoba Jánošíka. Dnes popoludní za účasti médií predstavila autorka Eva Borušovičová a zástupcovia vydavateľstva Slovart aj knižnú podobu tohto pravdivého príbehu, presnejšie povedané filmového scenára, podľa ktorého sa film natáčal.

Do života knihu uviedli herci Marián Geišberg a Atilla Mokos nápojom, ktorý k zbojníkom patril – zbojníckou slivovicou. Obaja herci vo filme hrajú, každý však s iným zástojom. Marián Geišberg je jedným z Jánošíkovej zbojníckej družiny, ktorý však vo filme ani raz neprehovorí, na prezentácii však hosťom a zástupcom médií zaspieval. Účinkovanie Attilu Mokosa je ešte zaujímavejšie, pretože v závere filmu, pri poprave Jánošíka sa na striebornom pláne sa objavia iba Mokosove ruky, ktoré zapichnú hák do zbojníkových rebier.

Jánošík bol témou diplomovej práce Evy Borušovičovej. Diplomovka sa postupne zmenila na dokonalý filmový scenár. "Netušila som, že z toho bude taký úžasný film a že dokonca vznikne aj táto kniha," povedala autorka pre TASR a dodala: "Materiál som začala zbierať ešte počas vysokej školy a prvá verzia scenára bola mojou diplomovou prácou na filmovej fakulte. Scenár sa páčil Agnieszke Holland, bola som za ňou v Amerike, v Hollywoode sme celý scenár prebrali, po návrate som ho dopísala, ale doplňoval sa aj počas samotného nakrúcania filmu." Prvý výtlačok knihy dostal od autorky poľský spoluproducent filmu Dariusz Jablonski.

Zbojníkom bez textu bol vo filme Marián Geišberg. "V tom filme mi trocha chýbala taká silnejšia osnova, mal veľa podpríbehov, myslím, že keď z toho urobia seriál, tak to bude zrozumiteľnejšie. Pre herca je vždy prekvapením ten film, ktorý vidí. Keď film nakrúca, nikdy vlastne nevie, čo nakrúca," uviedol pre TASR.

"Pôvodne sme natočili viac obrazov, pri zostrihu filmu však ostal iba tento záber, tento malý fragment," povedal pre TASR Attila Mokos. Málokto však vie, že ruky vo filme patria jemu. Attila hral hlavnú úlohu v slovenskom filme Pokoj v duši. "Mal som pekný zážitok na festivale v Karlových Varoch napriek tomu, že sme nezískali žiadne ocenenie, už len byť tam bol pre mňa zážitok. Som rád, že aj Jánošík má úspech a hlavne že diváci začínajú chodiť do kín na slovenské filmy," dodal.

Zdroj: TASR

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte