Hlavné priority v školstve: Ako chcú strany skvalitniť vzdelávanie či vyriešiť nedostatok učiteľov? Aký je odkaz pre budúceho ministra?

28.09.2023
Prevádzka školy

Školstvo je popri zdravotníctva oblasťou, ktorá sa do popredia dostáva najmä v predvolebnom boji, hoci problematické oblasti sú jasné už roky. Podfinancovanie, málo učiteľov, nízke platy, depresívne prostredie či neochota akceptovať niečo nové... Napriek tomu, že lídri považujú vzdelanie za top prioritu, podľa odborníkov je to pre nich len povinná jazda. Tejto vláde sa podarilo zaviesť zatiaľ najväčšiu obsahovú reformu, ktorá vyvolala vášne. Po voľbách by sa mal vyriešiť akútny nedostatok učiteľov. Čo odkazuje úradnícky minister školstva Daniel Bútora svojmu nástupcovi?

Posledný týždeň pred voľbami Pravda prináša seriál článkov o povolebných prioritách a cieľoch politických strán v kľúčových oblastiach, ktoré sú v krajine dôležité. V rámci predvolebného seriálu sa dnes pozrieme práve na oblasť školstva.

Školstvo považuje takmer každá strana za svoju hlavnú prioritu a pred voľbami sa mu venujú vo veľkých samostatných kapitolách. Lídri potrebu reforiem a kvalitného vzdelávania stavajú do popredia v diskusiách, no po voľbách tomu tak často nie je a zo školstva sa stane len povinná predvolebná jazda. V programoch majú politici zväčša veľké sľuby no bez konkrétnych riešení. S odborníkom a úradníckym ministrom sme sa pozreli na kľúčové problémy. Analýzu vydalo aj Centrum vzdelávacích analýz.

Dostupnosť materských škôlok
Analytik INESS Róbert Chovanculiak identifikoval hlavné problémy na jednotlivých stupňoch vzdelávania. Čo sa týka materských škôl, je to najmä veľká preregulovanosť a neistý spôsob financovania. „Riešením je prehodnotiť veľkú časť hygienických a bezpečnostných noriem, ktoré máme často prísnejšie ako napríklad v Rakúsku. A zmeniť financovanie z originálnych kompetencií na prenesené (normatívny spôsob financovania). Teda podobne ako je to pri základných školách,“ uviedol pre Pravdu.

Dostupnosť škôlok je problémom aj podľa Centra vzdelávacích analýz (CVA), keďže predškolské vzdelávanie má pre ďalšie vzdelávanie detí významný prínos. „Slovensko patrí medzi krajiny, kde do škôlky chodí pomerne málo detí, pričom najmenšiu účasť majú deti so zdravotným a sociálnym znevýhodnením. Aj preto sa pred dvoma rokmi zaviedla povinná škôlka pre deti vo veku päť rokov,“ konštatuje centrum. Okrem toho budú mať v budúcom školskom roku všetky deti od štyroch rokov nárok na miesto v materskej škole a o rok neskôr už aj všetky deti od troch rokov.

Problémom však je, že v škôlkach chýbajú miesta. „Odhaduje sa, že na to, aby malo každé dieťa vo veku od troch do piatich rokov miesto v škôlke v obci trvalého pobytu, v septembri 2021 chýbalo 25 200 až 29-tisíc miest. V pláne obnovy je síce na budovanie kapacít v škôlkach vyčlenených 70 miliónov eur, ale tie stačia len na 9 107 miest. Okrem toho ide čerpanie veľmi pomaly,“ zhodnotilo CVA.

Problémom sú však aj čoraz vyššie poplatky, fakt, že deti do päť rokov nemajú nárok na preplácanie dopravy, ak nemusia cestovať do inej obce a prekážkou je aj to, že škôlky nie sú bezbárierové. Problém dostupnosti škôlok sa usilujú riešiť všetky strany okrem SNS.

Nedostatok financií, učiteľov a nízke platy
Nízke učiteľské platy sú jedným zo zásadných problémov vzdelávacieho systému na Slovensko. Minulá vláda síce v roku 2022 zvýšila platy dvakrát – o 10 percent od januára a o 12 percent od septembra, no vzhľadom na vysokú infláciu a rast platov v iných zamestnaniach to stačiť nebude. Najviac sa nedostatok učiteľov týka najmä základných škôl, a to hlavne v drahších regiónoch.

Hlavné problémy podľa úradníckeho ministra školstva Daniela Bútoru

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte