Prevádzka školy
Európa sa viac otvorí pre študentov

Na sedemročný projekt chce komisia vyčleniť 19 miliárd eur, pričom študovať alebo vzdelávať by sa prostredníctvom neho mohlo približne päť miliónov vysokoškolákov, študentov s odborným zameraním, učiteľov, ale aj študentov základných či stredných škôl a iných mladých ľudí. "V oblasti vzdelávania predstavuje nový program oproti súčasným siedmim 70-percentné navýšenie finančných prostriedkov," povedal riaditeľ Generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre vzdelávanie a kultúru Vladimír Šucha. Šance by sa mali zvýšiť aj pre slovenských študentov.
V roku 2009/2010 sa do Erasmu zapojilo 2 151 vysokoškolákov, čo je v porovnaní s Európou málo. Spojenie programov, medzi ktorými je aj súčasný program na mobilitu Erasmus, má zjednodušiť a uľahčiť využívanie peňazí z Bruselu. Pre študentov druhého stupňa vysokoškolského štúdia navrhuje komisia nový systém záruk za pôžičky, vytvorený v spolupráci so skupinou Európskej investičnej banky.
S väčšou podporu ráta Európska komisia aj pre ľudí z oblasti filmu, televízie, kultúry, hudby, divadla či kultúrneho dedičstva. Pre nový program Tvorivá Európa, ktorý vznikne spojením troch súčasných programov pre kultúru a médiá, navrhuje komisia na obdobie rokov 2014 až 2020 rozpočet 1,8 miliardy eur. Je to o 40 percent viac ako je rozpočet súčasných troch programov. Komisia si myslí, že investovať v čase krízy do vzdelávania a kultúry sa oplatí.
"Len kreatívny sektor v EÚ predstavuje 4,5 percenta HDP, čo je oveľa viac ako automobilový priemysel v Európe. Predstavuje to milióny pracovných miest, a čo je dôležité a mimoriadne zaujímavé, napriek kríze, ktorá tu v podstate posledné roky straší Európu, tak ľudia o kultúru a tvorivosť majú záujem," poznamenal Šucha. V oblasti kultúry pôsobí v súčasnosti približne 3,8 percenta pracovnej sily EÚ.
Návrh víta aj štátna tajomníčka ministerstva kultúry Natália Cehláriková a dodáva, že kultúra peniaze nepohlcuje, ale vracia späť do spoločnosti. O návrhoch Erasmus pre všetkých a Tvorivá Európa momentálne diskutujú Rada európskej dvadsaťsedmičky a Európsky parlament, na ktorého pleciach bude konečné rozhodnutie na budúce rozpočtové obdobie Európskej únie.
Zdroj: SITA