Cirkevným školám dajú viac ako minimum

09.01.2012
Prevádzka školy

Mesto Levoča bude mať v tomto roku napätý a šetriaci rozpočet. Cirkevným školským zariadeniam však nadelili viac peňazí ako je minimálna hranica určená zákonom. Niektorí opoziční poslanci zo Smeru-SD tento krok mesta prijali s nevôľou.

Samosprávy sú povinné cirkevným školským zariadeniam prideliť sumu minimálne vo výške 88 percent z koeficientu, ktorý je na žiaka v školách mestských. Levoča však prispeje 95-percentným podielom. Celkove ide o 353 933 eur. Peniaze plynú do mesta na tento účel z podielových daní.

Rímskokatolícka cirkev Biskupstvo Spišské Podhradie je zriaďovateľom troch škôl v Levoči. Ide o Spojenú školu Jána Vojtaššáka internátnu, miestne cirkevné gymnázium a Strednú zdravotnícku školu Štefana Kluberta v Levoči. Mesto prispieva v týchto školách na činnosť školských jedální a klubov pre deti do 15 rokov.

Chcú viac na šport, menej na cirkev Opoziční poslanci (Smer-SD, ĽS-HZDS,KSS) sa domnievajú, že ak mesto šetrí v rámci každej položky, nemalo by byť až tak štedré k cirkvi. Koaliční poslanci (SDKÚDS,KDH, OKS) však oponujú, že ide o miestne levočské deti, ktoré nechcú diskriminovať kvôli tomu, že navštevujú práve cirkevné školy.

„Na šport viac peňazí dať nemôžeme, ale sumu pre cirkevné školstvo zvyšujeme o 30-tisíca vlani to bolo dokonca až o 45-tisíceur,“ kritizoval Miroslav Dunčko (nez.). Ján Ferko (Smer-SD)navrhoval dodržať zákonom stanovenú minimálnu hranicu a zvyšné peniaze rozdeliť medzi klub dôchodcov, šport a technické služby. Peter Jeseňák (OKS)povedal, že pre neho sú nepochopiteľné pripomienky kolegov -poslancov: „Každoročne navrhujete znižovať sumu pre cirkevné školstvo. To nie sú naši žiaci?“

Keďže pravica má v zastupiteľstve väčšinu, navrhovaná suma pre cirkevné školstvo ostala v mestskom rozpočte nezmenená. Samosprávy sa správajú rôzne Riaditeľ školského úradu biskupstva Ján Dravecký nám povedal, že nie dôležité, kto školu zriaďuje, ale kto ju navštevuje. „Mesto dostáva peniaze z podielových daní. Na tie sa skladajú všetci ľudia, ktorí pracujú. Teda aj rodičia detí, ktoré navštevujú cirkevné školy a školské zariadenia. Cirkev nepodniká, žije len z príspevkov veriacich,“ uviedol J. Dravecký.

Ako nám povedal, samosprávy sa správajú k cirkevnému školstvu rôzne. „Dve tretiny miest a obcí nám prispieva až v sume 100 percent, iné sa držia zákonnej hranice alebo sumu mierne navýšia,“ povedal nám.

Zdroj: SITA (Korzár)

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte