Vyššie platy alebo prázdne triedy v septembri? Učitelia dávajú vláde ultimátum

17.05.2022
Personalistika

Odborári žiadajú zvýšenie miezd pedagógov o desať percent. V júni plánujú protest. Zúčastniť sa na ňom chcú aj ministri školstva a financií.

Žiaci zostali sedieť na schodoch pred bránami škôl. V roku 2016 sa tisícky nespokojných učiteľov zapojili do mesačného stupňovaného štrajku. Prvý týždeň neodučili úvodnú hodinu a každý ďalší pridali o jednu viac. Mali jasný cieľ. Na výplatných páskach chceli vidieť vyššie sumy. Vtedajší minister školstva Peter Plavčan im totiž od septembra pridal šesť percent. A to im nestačilo. Od nového roka žiadali dvojnásobok. Napokon sa ho dočkali až o rok neskôr.

„Keď sa pozrieme na históriu, veci sa menili iba vtedy, keď boli protesty,“ spomína si prezident Slovenskej komory učiteľov Vladimír Crmoman. Preto podporuje iniciatívu školských odborárov. Tí na 15. júna ohlásili protestné zhromaždenie na bratislavskom Námestí SNP. Vlani si totiž pedagógovia neprilepšili. Tento rok v júli dostanú o tri percentá viac. Už v apríli však inflácia dosiahla takmer 12 percent. Ich reálne ohodnotenie teda klesá a frustrácia stúpa.V hre je aj krajný scenár

Odborári žiadajú zlepšenie pracovných podmienok a zvýšenie platov všetkých zamestnancov o desať percent. Ak štát nesplní ich požiadavky, pristúpia ku krajnému riešeniu. Scenár štrajku majú už pripravený, no bližšie detaily zatiaľ nepredstavili. Podľa predsedu Odborového zväzu pracovníkov školstva Pavla Ondeka čakajú na výsledok medzirezortného pripomienkového konania nariadenia vlády, ktorým sa menia tarifné platy.

Prerušenie práce by však pripadalo do úvahy až v septembri. Školský rok sa totiž blíži ku koncu a cez letné prázdniny sa nevyučuje. Napriek tomu by sa mu odborári najradšej vyhli. „Uprednostňujeme rokovania, aby sa dohodli politické strany SaS a OĽaNO a ich lídri,“ odkázal Ondek.

Väčšie výplaty sľubovali vyučujúcim obe politické strany. Po nástupe do ministerského kresla avizoval šéf rezortu školstva Branislav Gröhling ich plošné zvyšovanie aj motivačnú zložku. Minister financií Igor Matovič sa v predvolebnom programe zase zaviazal, že navrhne v nasledujúcom volebnom období každoročnú desaťpercentnú valorizáciu.Protestovať chcú aj ministri

Na mzdy v školstve sú tento rok vyčlenené 1,3 miliardy eur. Gröhling vyčíslil, že na zvýšenie platov o desať percent by potreboval ďalších 180 miliónov eur ročne. Uznal, že takýto objem financií nie je možné nájsť v rozpočtovej kapitole jeho rezortu. Preto začal o ďalších prostriedkoch vyjednávať s ministerstvom financií. Premiér Eduard Heger a Igor Matovič sa však vo februári vyjadrili, že v tohtoročnom štátnom rozpočte prostriedky na zvyšovanie platov vyučujúcich nie sú.

Odborári chceli spustiť protestné aktivity už začiatkom marca, no plány im skrížil vojenský konflikt na Ukrajine. No v posledných dňoch sú učiteľské platy opäť horúcou témou. Minister Gröhling uviedol, že od februára dokladujú rezortu financií všetky potrebné dáta na ich zvyšovanie. „Ak budú učitelia protestovať, tak pôjdem asi vpredu s nimi a pôjdeme na ministerstvo financií,“ vyhlásil.

Reakcia na seba nenechala dlho čakať. Minister Matovič odkázal, že do protestu s odborármi pôjde určite a navrhne im ísť pred ministerstvo školstva. Podľa jeho slov už mesiace navrhuje strane SaS riešenie, a tá ho odmieta. „Zdaňovaním bohatých firiem môžeme zobrať peniaze a od nasledujúceho dňa zvýšiť platy učiteľov,“ povedal Matovič. Tvrdí, že Gröhling otázku zvyšovania miezd neotvoril na koaličnej rade ani na rokovaní vlády.

 

 

Zdroj:hnonline.sk

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte