Personalistika
Učitelia: Zďaleka nám nejde iba o peniaze

Zo Základnej školy na Ul. Mieru v Bytči vycestovala do hlavného mesta väčšina, teda 45 pedagógov. „Učitelia prišli za mnou, že sa chcú zúčastniť na proteste, počas jednej 10-minútovej prestávky vyzbierali medzi sebou 50 podpisov. Prečo by som šiel proti vlastným ľuďom a riaditeľské voľno nevyhlásil?“ skonštatoval riaditeľ Rudolf Takáč, ktorý kritický názor neskrýval. „Som v školstve už viac ako štyridsať rokov, no to, čo tu momentálne je, tu ešte nebolo. Ministerstvo stále hovorí o našej vzájomnej komunikácii, no pritom komunikácia na normálnej úrovni neexistuje. Do funkcií idú ľudia, ktorí nemajú so školstvom nič spoločné. Zaoberajú sa nepodstatnými vecami ako napríklad posunom začiatku vyučovania. Možno, že v školstve je peňazí dosť, problém je v tom, ako sa prerozdeľujú,“ povedal nám R. Takáč. Myslí si, že protesty učiteľov sú i o platoch a zabezpečení, no určite nielen o tom. Spomínaná škola v Bytči je vybavená na dobrej úrovni, no ako zdôrazňuje, iba vďaka tamojšiemu mestskému úradu či sponzorom. Upozornil, že napríklad nemajú možnosť rozhodovať o počte objednávaných učebníc, projekt interaktívnej školy má v základných školách podľa neho tiež svoje obmedzenia.
Jarmila Čičková, pedagogička z tejto školy tiež tvrdí, že nebola v Bratislave len kvôli vyššiemu platu. „Myslím si, že tu nejde o peniaze, ale predovšetkým o to, aby pohľad na učiteľa nebol dehonestujúci. Učiteľ slúži spoločnosti a podieľa sa nielen na výchove, ale aj na vzdelávaní detí, žiakov má motivovať. Chceli by sme zmeniť spoločenské docenenie tejto profesie, aby učiteľovanie malo svoju „váhu“,“ uviedla J. Čičková. Aj podľa Marty Podhorcovej v tieni „peňazí“ ostali ostatné - veľmi dôležité pripomienky a návrhy, ktoré majú viesť k skvalitneniu práce učiteľov a odbúraniu nechuti žiakov k vzdelávaniu. „Tieto nestoja nič a dajú sa realizovať vďaka zdravému rozumu a dobrej vôli,“ nazdáva sa M. Podhorcová.
Teda, zatiaľ čo sa väčšinou požiadavky učiteľov prezentujú ako vyššie platy pedagogických zamestnancov na úrovni 1,2 - až 1,6 násobku priemerného platu v národnom hospodárstve a žiadosti o financovanie školstva zo štátneho rozpočtu na úrovni 6 percent hrubého domáceho produktu, zabúda sa na diskutabilné problémy v školstve ako štruktúra predmetov v jednotlivých školách, nedostatok kvalitných učebníc, stále pretrvávajúca preťaženosť detí, „buzerácia“ a absencia istej autonómie učiteľov... atď. „Ak riadiace orgány vyzývajú učiteľov k pripomienkovaniu napríklad novej maturity, nech sú ich sústavne sa opakujúce návrhy rešpektované a akceptované. V opačnom prípade sú zahnaní k rezignácii a strácajú motiváciu byť aktívnymi v zlepšovaní podmienok svojej práce. Toto hranie sa na demokraciu a spoluúčasť na formovaní podoby výchovno-vzdelávacieho procesu „zdola“ je už únavné a smiešne a nikto ho neberie vážne,“ skonštatovala M. Podhorcová a dodala: „Vždy lojálni, disciplinovaní a potrebne uvedomelí učitelia sú už dve desaťročia konfrontovaní s neschopnosťou všetkých ponovembrových vlád vyriešiť problémy školstva. Treba však zdôrazniť, že si uvedomujú, že stav ekonomiky nepustí a nedostatok fi nancií neleží len v ekonomickej kríze, ale aj zlom hospodárení s verejnými financiami v minulosti.“
Marta Podhorcová tiež pripomenula, že by bolo dobré zrealizovať v médiách „okrúhle stoly“, kde by učitelia z praxe mohli vysvetliť a podložiť argumentmi, že im nejde o exhibíciu skupinového sebectva pedagógov, resp. vydieranie, ale aj o vec, teda záujmy celej spoločnosti - ak má smerovať k vytúženej vzdelanostnej ekonomike, čiže prosperite. Ak vládny kabinet neodobrí požiadavky odborárov, vstúpia do ostrého štrajku. „Štrajk je zastavenie práce, zavrú sa školy,“ vyhlásil podpredseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Jozef Lužák. Rada zväzu môže o ostrom štrajku rozhodnúť na plánovanom zasadnutí 6. októbra, ak bude mať zákonom stanovený písomný súhlas 50 percent zo 125-tisíc zamestnancov v školstve. „Premiérka si preštuduje požiadavky. Ak požiadajú o stretnutie, dostanú odpoveď,“ povedal pre agentúru hovorca predsedníčky vlády Rado Baťo.
Zdroj: SITA (Žilinský večerník)