Učitelia: Musíme mať druhé zamestnanie

17.06.2022
Personalistika

Väčšinou robia pedagógovia na prilepšenie si remeselnícke práce alebo pracujú na stavbách. Zastala sa ich aj prezidentka.

Napriek rekordnej inflácii, od roku 2020 nevidia učitelia a ostaní pedagogickí pracovníci na výplatných páskach vyššie sumy. Mnohí z nich už otvorene hovoria o zúfalom stave slovenského školstva a podpriemerných mzdách. Každoročné desaťpercentné zvýšenie im pritom pred voľbami sľubovali všetky koaličné strany. Od júla im mzdy porastú o tri percentá.

„Je to smiešne a dehonestujúce. Niet sa čomu čudovať, že je školstvo v takom rozklade, ako je,“ myslí si pedagóg Peter Kolesík zo Základnej školy Rajčianska v Bratislave.



Zložitá situácia

Stredajšieho protestného zhromaždenia sa zúčastnilo vyše tridsať jeho kolegov. Žiakom preto museli skrátiť vyučovanie. Tí im však vyjadrili podporu. „Sú na našej strane. Myslia si, že naša práca je zložitá a slabo zaplatená,“ doplnil.

Aj iné vzdelávacie inštitúcie v hlavnom meste pre zhromaždenie skrátili vyučovanie. Vo vzdialenejších mestách dostali dokonca riaditeľské voľno. Učiteľka Mária Sopková prišla s kolegyňami autobusom z obce Sebechleby v okrese Krupina. „To je okolo 180 kilometrov od Bratislavy. Vybavili sme si dopravu,“ reagovala.

Vyučujúci žiadajú, aby im vláda od júla zvýšila platy o sľúbenú sumu. V minulosti sa ukázalo, že zmeny nastanú až vtedy, keď vyjdú do ulíc. Teraz sú však skeptickí. Vychovávateľka Alena Bednárova zo Základnej školy Podzáhradná v Bratislave si myslí, že zhromaždenie želaný výsledok neprinesie. „Verím, že pomôže až v septembri, keď školy nebudú otvorené aspoň týždeň,“ povedala. Očakáva, že v septembri s kolegami prácu prerušia, a informovala o tom aj rodičov.

Riaditeľka Základnej školy Dávida Mészárosa vo Veľkej Mači pri Galante Sylvia Narancsíková pripomína, že majú vysokoškolské vzdelanie, no zarábajú ako ľudia so strednou školou. „Chcem, aby moji učitelia nemuseli mať druhé zamestnanie a vyčerpane na druhý deň chodiť do školy,“ hovorí.

Väčšinou robia remeselnícke práce, jeden učiteľ z jej školy chodí na stavby, iná si zas privyrába ako novinárka. „Robia to, aby mali viac peňazí, platy nie sú dostatočné,“ vysvetlila riaditeľka Narancsíková.

 

Zdroj: Hospodárske noviny

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte