Personalistika

Protest prichádza neskoro. Po dvadsiatich rokoch

Podľa odborníka na školstvo a riaditeľa Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť Ctibora Košťála je dobré, že sa učitelia ozývajú, ale mali to urobiť už skôr.

Čo hovoríte na požiadavky učiteľov – zvýšiť investície do školstva na minimálne 6 % HDP a zvýšiť nástupný plat na 1,2–násobok priemerného platu?

Prvá požiadavka je podľa mňa nereálna a zle načasovaná. Hlavne teraz, keď je zrejmé, že štát musí šetriť. Nie je to vec, ktorú by si politici vymysleli. Škrtať treba v každej oblasti a školstva sa to dotklo najmenej. Požiadavka nástupného platu je však legitímna. Ohodnotenie učiteľov by malo byť motivujúce a odrážať význam vzdelávania, ktorý mu spoločnosť pripisuje.

Učitelia žiadajú aj možný odchod do dôchodku v 56 rokoch, respektíve po 30–ročnej práci v školstve. S tým nesúhlasím. Skôr by som bol za to, aby učiteľ v prípade „vyhorenia“ mohol napríklad na rok odísť zo školstva s tým, že mu budú garantovať miesto. Robiť výnimky pri dôchodkovom systéme však nie je správne. Minister školstva požiadavky učiteľov odmieta s odôvodnením, že štát nemá peniaze. Odborári však pohrozili už aj štrajkom.

Myslíte si, že to zájde až tak ďaleko?
To si nemyslím. Mám však pocit, že protest prichádza neskoro. Odborári o tom rozprávajú už 20 rokov, podobné požiadavky predložili viackrát a mali na nich trvať. Mali byť oveľa dôraznejší v posledných 15 rokoch. Minister Jurzyca garantoval, že sa to šetrenie nebude až tak týkať školstva, čo sa aj potvrdilo. Kvalita školstva klesá a ľudia odtiaľ odchádzajú, ale podľa mňa si na protest nevybrali najvhodnejší čas, keďže štát nemôže nafukovať rozpočet. Musí šetriť, kde sa dá. Je správne, že sa ozývajú, ich požiadavky sú oprávnené, ale mali to urobiť už skôr.

Zdroj: SITA (PRAVDA)