Pozývame školy do divadla

05.10.2018
Personalistika

Bratislavské divadlo Nová Scéna v spolupráci s Migračným úradom MV SR pripravujú  novú divadelnú inscenáciu, Domov, kde je ten tvoj?, ktorá má výchovný charakter.

Pripravovaná inscenácia vychádza z úspešnej knižnej predlohy dánskej spisovateľky Janne Teller a bola už spracovaná formou divadelných predstavení pre žiakov v rôznych krajinách. Teraz majú možnosť vidieť ju aj žiaci základných a stredných škôl, a to z celého Slovenska.

Verejná generálka a premiéra inscenácie sa budú konať 8. a 9. novembra 2018.  Ďalšie predstavenie, ktoré bude určené pre širokú verejnosť sa uskutoční 17. novembra aj pri príležitosti Noci divadiel spolu so zaujímavým sprievodným programom.

Inscenácia je určená pre divákov od 11 rokov. Dĺžka trvania je 60 minút.

Školy si môžu rezervovať vstupenky emailom na adrese: rezervacie@novascena.sk, alebo na telefonicky na čísle +421 2 2014 88 500


O divadelnej hre

Janne Tellerová
DOMOV (...KDE JE TEN TVOJ?)

„Predstava, že by sa váš život mohol zmeniť na utečenecký je ako predstava, že by ste mali žiť na Marse!"

Janne Tellerová

Predstav si to!
Predstav si, že je vojna! Nie niekde ďaleko, ale tu! V Európe! Na Slovensku! V tvojom meste! Kam by si šiel? Predstav si, že európske demokracie skolabovali a nahradili ich diktatúry. Máš dvanásť rokov a každý deň bojuješ o prežitie. Jediné východisko je útek. Tvoj, aj celej tvojej rodiny. Chcete začať nový život a tak utečiete do Egypta, najbližšej oblasti, kde vládne mier. Ocitnete sa v tábore pre neželaných utečencov zo strednej Európy. Kým prebieha nekonečné azylové konanie, nesmiete opustiť tábor, pracovať, ani sa učiť jazyk. A úradná procedúra trvá...Už sa nikde a nikdy nebudeš cítiť doma. Vždy a všade budeš iba cudzincom. Kypí v tebe hnev. Niekto ti vzal tvoj život a totálne ho prevrátil naruby. Aj keď ti napokon udelia azyl, každý deň myslíš na to, kedy sa budeš môcť vrátiť domov. Ale kde je domov? Ten tvoj domov?

Všetko si to predstav! Aký je to pocit?

Útle dielko pre deti a mládež, od dánskej autorky Janne Tellerovej, je pôsobivý myšlienkový experiment. Obrátená optika, zmena uhla pohľadu. Jednoduchá otázka, ktorú si neustále kladieš. Prevracia naruby našu doterajšiu skúsenosť. Umožňuje lepšie vnímať veci, ktoré inak poznáme len zo správ a v podobe štatistík. Málokedy si vie človek plastickejšie predstaviť, čo by bolo keby...

Vojna je všade a stále. Nemá len vonkajšie prejavy v podobe vojakov v uniformách, tankov a rakiet. Vojna znamená aj predsudky, nežičlivosť, neprajníctvo, pohŕdanie, nenávisť, vykorisťovanie. Ničenie potravinových a nerastných zdrojov, ničenie životného prostredia, ničenie zdravého rozumu. Nie je to len vojna iných, ale aj vojna v nás - v každom jednom z nás. Žijeme v spoločenskom konštrukte: v našej normalite, založenej na spolupatričnosti a vymedzovaní či odmietaní „cudzieho". Keď ju naruší iná normalita, plodí to strach, odpor a napokon aj otvorené násilie. Aby sa to nestávalo, mali by sme svoju normalitu či zabehanú prirodzenosť neustále spytovať. A tú „cudziu" objavovať, vnímať so záujmom, zvedavosťou a rešpektom.

Kľúčové slová

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte