Platy učiteľov môžu prudko narásť

02.11.2011
Personalistika

Učiteľ s hrubým platom 936 eur za mesiac? Podľa ministerstva financií by si mali pedagógovia takto výrazne prilepšiť už na budúci rok. Vyplýva to z aktuálneho návrhu rozpočtu verejnej správy.

Má to však háčik. Učiteľov by muselo byť o päťtisíc menej. „Uvedené zvýšenie mzdy vychádza z predpokladu, že v budúcom roku klesne počet učiteľov o päťtisíc,“ tvrdí minister školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS).

Dnes učitelia zarábajú v priemere zhruba o sto eur menej. Školskí odborári a aktivisti tlačia na vládu, aby platy zvýšila najmenej na 1,2-násobok priemernej mzdy v ekonomike. Mzda učiteľov vypočítaná pre budúci rok by sa ich predstavám priblížila – vlani bol totiž priemerný plat v slovenskej ekonomike 769 eur.

Prepúšťanie učiteľov?
Na margo zníženia počtu učiteľov o 5-tisíc však Jurzyca hovorí: „Je to nereálny predpoklad.“ Opýtali sme sa preto, z čoho rezort financií pri týchto výpočtoch vychádzal. „Ministerstvo počty učiteľov neurčuje, ani nediktuje. Len sme namodelovali, ako by sa to vyvíjalo, keby sa zachoval určitý pomer počtu žiakov na jedného učiteľa,“ spresňuje Zuzana Bruteničová z tlačového oddelenia rezortu. Rezort totiž upozorňuje, že vzhľadom na demografický vývoj pripadá na jedného učiteľa v regionálnom školstve čoraz menej žiakov – v súčasnosti o čosi viac ako jedenásť žiakov na pedagóga. Tento trend je podľa rezortu potrebné zastaviť.

Ak by sa situáciu podarilo vrátiť do roku 2009, keď bol pomer dvanásť žiakov na jedného pedagóga, už na budúci rok by učiteľom výrazne stúpli platy. Jurzycovi ľudia pripúšťajú, že počet detí na školách sa stále znižuje. Upozorňujú však, že na prepúšťanie učiteľov rezort školstva nemá priamy dosah. „O skutočnom poklese rozhodujú školy so svojimi zriaďovateľmi. Najväčšími zriaďovateľmi sú obce a samosprávne kraje,“ tvrdí hovorkyňa rezortu Miriam Žiaková.

Politická objednávka
„Osobne si myslím, že by počet učiteľov mohol byť nižší,“ hovorí podpredseda ZMOS Jozef Turčány. Obce však podľa neho musia zabezpečiť výučbu aj na riedko osídlených územiach. V malých dedinách nie je vždy možné dosiahnuť efektívny pomer žiakov na učiteľa. Väčšie prepúšťanie učiteľov v budúcom roku preto nepovažuje za reálne. „Často by bolo efektívnejšie zaviesť autobus a zo siedmich škôl urobiť päť. Mnohí starostovia však držia školu v obci zubami-nechtami, pretože keby ju pustil, už by ho nezvolili,“ dokresľuje problém s racionalizáciou siete škôl analytik Matúš Pošvanc z Nadácie F. A. Hayeka.

Pomer jedenásť žiakov na pedagóga považujú za nízky aj odborári. „Ale je to ovplyvnené politickou objednávkou, je potrebné držať málotriedky a tiež školy s vyučovaním v menšinovom jazyku,“ tvrdí odborársky boss Jozef Lužák.

Zdroj: SITA (Hospodárske noviny)

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte