Ondek: Štrajková pohotovosť školských odborárov naďalej trvá

13.01.2022
Personalistika

Vyhlásenie štrajku považujú školskí odborári podľa slov Ondeka za krajné riešenie.

Štrajková pohotovosť naďalej trvá, potvrdil predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy (OZ PŠaV) na Slovensku Pavel Ondek. Ďalšie kroky plánujú školskí odborári oznámiť po spoločnom rokovaní s ministrom školstva, predsedom vlády a ostatnými zainteresovanými ministrami.  

      

Po vyhlásení štrajkovej pohotovosti radou odborového zväzu školstva 7. decembra 2021 oslovil listom 20. decembra 2021 predseda školských odborárov predsedu vlády, ministra financií, ministra školstva, vedy, výskumu a športu a ministra práce, sociálnych vecí a rodiny so žiadosťou o spoločné stretnutie k riešeniu problémov financovania školstva a platových pomerov všetkých zamestnancov pracujúcich v školstve.

      

"Základnou požiadavkou odborárov je každoročné desaťpercentné zvýšenie tarifných platov všetkých pedagogických, odborných a nepedagogických zamestnancov, ako aj učiteľov vysokých škôl a vedecko-výskumných zamestnancov tak, ako to sľúbila strana OĽANO v svojom volebnom programe. Ďalšie požiadavky, ktoré by mali byť predmetom spoločného rokovania, sú obsahom deklarácie odborového zväzu a partnerských reprezentatívnych organizácií pôsobiacich v školstve," uviedol Ondek.

     

Ide najmä o zvýšenie podielu z hrubého domáceho produktu (HDP) na školstvo a vedu najmenej na úroveň šesť percent (bez štrukturálnych fondov a plánu obnovy), prijatie systémovej zmeny „prepojenie teórie a praxe zajtrajška“ na legislatívnej úrovni týkajúcej sa nároku na digitálny príspevok pre pedagogických a odborných zamestnancov, učiteľov vysokých škôl, žiakov a študentov a s tým súvisiacich opatrení v spolupráci s ministerstvom školstva a ministerstvom práce. Ďalej ide o každoročnú úpravu tarifnej tabuľky zamestnancov vo verejnej správe (nepedagogickí zamestnanci) tak, aby začínala najmenej na úrovni minimálnej mzdy, zabezpečenie spoločenského postavenia a sociálneho zázemia pre zamestnancov školstva vybudovaním systému školských bytov, ale aj zníženie akútneho nedostatku pracovných síl odborných, pedagogických a nepedagogických zamestnancov zvýšením atraktivity povolania. Požadujú aj zlepšenie komunikácie rezortu školstva na oficiálnych portáloch, prístupných celej odbornej verejnosti, rešpektovanie návrhov odbornej verejnosti pri zásadných zmenách legislatívy a zámeroch ministerstva školstva či systémové riešenie problémov škôl prerokované v odbornej verejnosti s jasnou udržateľnosťou do budúcich období.

 

Zdroj: skolske.sk

 

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte