Nová pozícia láka informatikov. Školám však chýbajú už dnes

28.06.2021
Personalistika

V zborovniach pribudne digitálny koordinátor. Má učiť žiakov a učiteľov, ako narábať s technológiami. Riaditelia už hľadajú vhodných adeptov.

Štát im nakúpi z európskych peňazí desiatky tisíc nových počítačov. Mnoho žiakov a učiteľov ich však nevie používať. Práve preto v zborovniach pribudnú digitálni koordinátori. Nebudú mať na starosti zapájanie káblov a zabezpečovanie siete. Ich úlohou bude pripravovať ostatných na prácu s technológiami a elektronickým obsahom. Nová pozícia vzniká v rámci veľkého digitálneho skoku, ktorý pripravuje rezort školstva. Nie všetci riaditelia ju však v septembri obsadia. Obávajú sa, že finančná odmena nebude pre špecialistov dostatočne zaujímavá.
Programátor v IT firme dostáva každý mesiac výplatu minimálne vo výške dvetisíc eur. Učiteľ informatiky vidí na výplatnej páske aspoň o polovicu nižšiu sumu. Aj to je dôvod, prečo dlhodobo chýbajú kvalifikovaní pedagógovia zo zameraním na informačné technológie. Keďže rezort školstva chystá skokovú digitalizáciu, nezaobídu sa bez ďalšej personálnej podpory.

Školy hľadajú kandidátov
Učitelia a žiaci majú dostať v najbližších mesiacoch počítače za 40 miliónov eur z eurofondov a z programu REACT-EU. V zborovniach zároveň pribudnú digitálni koordinátori, ktorí budú prinášať nové spôsoby vzdelávania a vysvetľovať prácu s technológiami. Niektoré vzdelávacie inštitúcie začnú už v septembri. V prvej fáze sú vyčlenené prostriedky pre spolu 400 zamestnancov na základných a stredných školách. Každý by mal dostávať mesačnú odmenu vo výške 1 660 eur.
Rezort školstva definoval novú pozíciu aj v novele zákona o pedagogických zamestnancoch. Legislatívny proces sa však predĺžil a zákon zrejme bude účinný až od januára 2022. „Kým sa schváli novela, môže byť zamestnaný cez katalóg pracovných činností,“ spresnil minister Branislav Gröhling.
Riaditelia si začali klásť otázku, kto bude prácu vykonávať. Viacerí si už našli vhodných kandidátov. „Už som oslovil nášho technika, ktorý nám chodí externe vypomáhať s počítačmi. Bol by ochotný nastúpiť a venovať sa len tejto činnosti,“ povedal pre HN riaditeľ Základnej školy Š. M. Daxnera v Rimavskej Sobote Peter Černý.
Naopak, Základná škola na Malokarpatskom námestí v Bratislave bude post obsadzovať, až keď naň získa peniaze v normatíve. Riaditeľka Alena Petáková zatiaľ nemá ani svojho správcu siete, no priznáva, že by potrebovala aj dve pracovné sily. „Je málo takých, čo sú technicky zdatní, vedia opraviť počítače, zapojiť siete, a zároveň aj učiť a pomôcť učiteľom,“ hovorí pre HN.

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Kľúčové slová

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte