Na ZS J. A. Komenského začala pracovať školská zdravotná sestra

27.10.2022
Personalistika

Dňa 10. 12. 2021 schválil parlament novelu školského zákona, na základe ktorého môže v materských a základných školách pôsobiť zdravotnícky personál. Dôvodom bolo odstránenie absentujúceho zamestnanca, ktorý by kvalifikovane poskytoval žiakom potrebnú pomoc spojenú s ich zdravotným stavom.

Potreba zdravotníckeho vzdelania a rozsah úkonov

Škola, ktorá využije možnosť zamestnať zdravotný personál, podpíše so zamestnancom zmluvu na dva roky. „Potom bude vyhodnotenie týchto škôl. Na Pláne obnovy máme na to elokovaných 3,4 mil. eur,“ informovala štátna tajomníčka ministerstva školstva, vedy a výskumu SR, Svetlana Síthová.

Zamestnanci musia mať zdravotnícke vzdelanie, to znamená, že školským zdravotníkom môže byť lekár, zdravotná sestra, verejný zdravotnícky pracovník či záchranár. Okrem toho, že budú žiakom nápomocní pri podávaní liekov - napríklad inzulínu, budú zároveň deti vzdelávať v tom, ako sa zdravo stravovať, ako dodržiavať ústnu hygienu, bezpečne tráviť voľný čas, či prečo sa nemá fajčiť a piť alkohol.Školská zdravotná sestra už pôsobí na Zš j. a. Komenského Od októbra školského roka 2022/23 sa tím zamestnancov Základnej školy J. A. Komenského v Seredi rozšíril o pozíciu školskej zdravotnej sestry. Túto funkciu zastáva Mgr. Lucia Vargová Droppová, ktorej pracovnou náplňou je predovšetkým starostlivosť o zdravé prostredie žiakov. Pre tých, ktorých diagnóza si vyžaduje systematickú zdravotnú starostlivosť, je k dispozícii počas vyučovania (kontroluje zdravotný stav, orientačne vyšetruje krv pomocou glukomera, dohliada na dodržiavanie dietetického stravovania žiaka v škole, informuje zákonného zástupcu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti jeho dieťaťa). Poskytuje prvú pomoc v prípade úrazu a zabezpečuje ju na rôznych školských podujatiach. Vykonáva poradenstvo a edukačné činnosti v oblasti výchovy a podpory zdravia, vrátane zdravého životného štýlu, duševného zdravia, ústneho zdravia, reprodukčného zdravia a iné. Zabezpečuje dodržiavanie bezpečného prostredia žiaka v škole a vedie potrebnú zdravotnú dokumentáciu.

 

 

Zdroj: Seredské novinky ECHO 

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte