Na učiteľov čas nemajú

09.10.2012
Personalistika

Ministri stále nevedia, kedy s odborármi preberú učiteľské platy. Odborári nechcú ustúpiť zo svojich požiadaviek. O necelý týždeň rozhodnú, či bude ďalší štrajk.

Ani po štyroch týždňoch vyčkávania školskí odborári netušia, kedy budú s vládou rokovať o zvýšení platov.

Pomohol by kolaps
Odborári stretnutie žiadajú od polovice septembra, keď školy štrajkovali jeden deň. Išlo o historicky najväčší štrajk učiteľov, do práce neprišlo stotisíc ľudí. Učitelia nemienia boj za vyššie platy vzdať. Ak im vláda od januára nezvýši mzdy o desať percent, sú pripravení opäť štrajkovať.

„Ak nám vláda nepridá, mali by sme bojovať ostrejším spôsobom, zavrieť školy na štyri-päť dní. To už spôsobí kolaps, rodičia budú mať problém, kam dať deti, takto môžeme dosiahnuť splnenie požiadaviek,“ tvrdí Dušan Gálik, riaditeľ Základnej školy na Komenského vo Veľkom Krtíši.

Kažimír má tajnosti
Minister financií Peter Kažimír zo Smeru pedagógom odkázal, aby na lepšie platy zabudli. „Desať percent navyše v budúcom roku by znamenalo 180 miliónov eur, z toho 140 od štátu a 40 miliónov od samospráv. To je v danej situácii nereálna požiadavka, je nesplniteľná,“ vyhlásil v SRo. Či na schôdzke s odborármi zvyšovanie platov zamietne, Kažimír včera neprezradil. „Ministerstvo hľadá možnosti a spôsoby riešenia,“ odpísal tlačový odbor.

Štrajk posúdia v Tatrách
Minister školstva Dušan Čaplovič zo Smeru tiež tají, čo odborárom predloží. Jeho hovorca Michal Kaliňák reagoval, že návrhy najskôr predstavia im. Ondek učiteľom sľubuje, že na schôdzke z požiadaviek nezľaví. „Trváme na desiatich percentách.“ Čo urobí, ak u ministrov neuspeje, Ondek nechcel komentovať.

Riaditeľka Základnej školy na Námestí mládeže vo Zvolene Ľubica Tomčíková je presvedčená, že štát by mal na zvýšenie platov nájsť peniaze v rozpočte. „Oproti ostatným krajinám máme veľmi nízke platy a treba ich riešiť. Ak rokovania neprinesú výsledok, treba znova využiť štrajk.“

Na 15. októbra je do Tatier zvolané mimoriadne zasadnutie Rady školských odborov, ktorá môže štrajk vyhlásiť. Gálik hovorí, že učiteľov od niekoľkodňového štrajku neodradí ani to, že prerobia. „Denne prichádzajú o 30 až 50 eur, pretože počas štrajku im nejde mzda, ale už nemajú čo stratiť,“ podotkol. Štrajkujúci si navyše musia sami platiť zdravotné poistenie, na deň je to 1,58 eura. Ondek už v septembri varoval, že časť pedagógov má taký nízky plat, že si nemôžu dovoliť päť dní protestovať, pretože by nemali z čoho zaplatiť mesačné účty.

Koľko zarábajú:
- priemerný plat učiteľa základnej školy vlani bol 802 eur v hrubom,
- strednej školy 803 eur,
- verejnej vysokej školy 1156 eur,
- škôlky 634 eur,
- kuchárky a školníci zarábali priemerne 456 eur mesačne,
- priemerná mzda v národnom hospodárstve bola 786 eur.
Zdroj: Štatistika OZPŠaV

Zdroj: SITA (Sme)

 

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte