Prevádzka školy

Pedagogický zbor čoraz viac šedivie

Študenti môžu mať tento rok pocit, že ich na vysokých školách privítal zbor dôchodcov. Každý piaty vysokoškolský pedagóg na Slovensku má viac ako 60 rokov a takmer 400 docentov a profesorov už presiahlo sedemdesiatku.

Vyplýva to z údajov centrálneho registra zamestnancov vysokých škôl, ktorý eviduje takmer 15-tisíc osôb. „Je to veľa, to školstvo je určite prestarnuté a pri súčasnej politike bude pedagogický zbor len starnúť a starnúť,“ tvrdí prorektor súkromnej Vysokej školy manažmentu v Trenčíne Jozef Hvorecký. Samotný vek podľa neho neprekáža, pokiaľ učiteľ podáva zodpovedajúce vedecké a pedagogické výkony. Školy však často zamestnávajú ľudí s titulmi pred menom aj za menom – len pre tituly samotné.

Garant znamená eurá
„Ten vyšší vek vidieť aj u nás v škole,“ potvrdzuje i Peter Skyva, ktorý študuje právo na Trnavskej univerzite. Kvalita pedagógov však podľa neho nesúvisí s ich vekom. „Je pravda, že niektorí starší učitelia občas rozprávajú len to, čo im práve príde na myseľ, ale medzi mladými sa zase nájdu takí, ktorí idú len za kariérnym rastom a na študentov nemajú čas,“ dodal. Pozitívnym príkladom je podľa neho profesor rímskeho práva Peter Blaho. „Učil ešte moju mamu, ktorá má 55 rokov, a na jeho prednášky sa študenti hrnú,“ hovorí.

„Tí ľudia nie sú v mnohých prípadoch výkonní a väčšinou ich školy zamestnávajú len preto, aby mali garantov,“ upozorňuje však predseda Akreditačnej komisie Ľubor Fišera. Výučbu v študijnom programe totiž musí garantovať odborník, pričom za doklad odbornosti sa považuje titul profesora. Ten sa na Slovensku udeľuje doživotne. Ak škola o garanta príde, má rok na nájdenie nového. Ak sa jej to nepodarí, program musí zavrieť a príde tak o desiatky študentov a na nich nadviazané dotácie od štátu.

Nízke platy
„Je na zvážení vedenia vysokej školy, či je pedagóg vyššieho veku pre školu prínosom a škola s ním aj po dovŕšení určitého veku bude naďalej uzatvárať pracovný pomer,“ uviedol hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák. Zákon dnes stanovuje hranicu 70 rokov veku pedagóga, po ktorej už škola môže s učiteľom uzatvoriť pracovný pomer len na jeden rok. Rektori problém priznávajú. „V školách chýba stredná generácia, ktorá sa po nežnej revolúcii rozhodla pre atraktívnejšie príležitosti v súkromnej sfére,“ hovorí rektor Prešovskej univerzity René Matlovič.

Nízke platy v školách zároveň brzdia dobiehanie tohto hendikepu. Nedostatok financií v školstve podľa Matloviča neumožňuje motivovať talentovaných ľudí. „Máme vo svete obrovské množstvo úspešných doktorandov, ktorí by sa radi vrátili, ale klesli by s platom z 3 500 na 870 eur, takže sa vrátia, až keď sa stabilizujú – možno,“ tvrdí rektor Univerzity Komenského Karol Mičieta. Upozorňuje pritom aj na platy na najbližších zahraničných univerzitách – vo Viedni, v Brne a Budapešti, ktoré sú podľa neho trojnásobne vyššie. Napr. na Masarykovej univerzite v Brne je priemerný mzdový výdavok 1 700 eur, na Ekonomickej univerzite v Bratislave 900 eur.

Pripravujú sa zmeny
Rezort školstva chce nepriaznivý vývoj zastaviť zmenou pravidiel. „Uvažuje sa s prechodom od individuálneho garantovania ku kolektívnemu,“ tvrdí hovorca Kaliňák. Vek členov garantujúceho tímu by tak nemal byť rozhodujúci.

Vek pedagógov na vysokých školách
70 a viac rokov 392
60 až 69 rokov 2 382
50 až 59 rokov 3 061
40 až 49 rokov 2 432
30 až 39 rokov 3 682
do 30 rokov 756

Zdroj: SITA (Hospodárske noviny)