Personalistika
Odborári nafúkli počet účastníkov trojnásobne, tvrdí rezort

Zatiaľ čo odborári hovoria o deviatich tisícoch účastníkov, podľa ministerstva ich bolo maximálne tritisíc. „Nebudeme to bližšie komentovať. Chceme len, aby odborári uvádzali reálne číslo a aby občania neboli zavádzaní,“ povedala ovorkyňa rezortu Miriam Žiaková. Rezort opiera svoje tvrdenie o fotografie, ktoré urobil z budovy ministerstva dopravy o 11:03 na začiatku protestu a tiež o 11:32, pol hodiny po začatí.
Podpredseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Jozef Lužák odmieta polemiky o zavádzaní verejnosti. „Určite sme tam mali 170 autobusov, mnohí prišli individuálnou dopravou. Každého člena sme evidovali proti podpisu a viem zdokumentovať, že tam bolo osem- až deväťtisíc ľudí,“ povedal Lužák. Dodal, že do dvoch týždňoch bude mať v centrále zväzu faktúry za autobusy ako aj evidenčné listy, ktoré mu pošlú z 90 regionálnych odborárskych rád. „Ak ministerstvo chce umelo znížiť nami odhadovaný protest a podľa nich tam dnes bolo len 3 000 protestujúcich, tak sa pýtam, či by to niečo zmenilo na princípoch protestu a nespokojnosti učiteľov. Je 3 000 ľudí málo, ak prídu do Bratislavy z celého Slovenska a precestovali vyše 500 kilometrov,“ pýta sa Lužák.
Na Námestí slobody pred Úradom vlády SR v Bratislave protestovali členovia i nečlenovia odborového zväzu z celého Slovenska. Zástupcovia škôl, školských zariadení a detských domovov prišli do hlavného mesta, aby pripomenuli vláde, čo v oblasti školstva sľúbila v programovom vyhlásení vlády. Do ulíc vyšli s argumentom, že školstvo potrebuje viac peňazí, a to nielen na výplaty učiteľov, ale aj vybavenie škôl. Odborári hrozia, že ak kabinet neodobrí ich požiadavky, vstúpia do ostrého štrajku. „Štrajk je zastavenie práce, zavrú sa školy,“ vyhlásil Lužák. Rada zväzu môže o ostrom štrajku rozhodnúť na plánovanom zasadnutí 6. októbra, ak bude mať zákonom stanovený písomný súhlas 50 percent zo 125-tisíc zamestnancov v školstve. Dotazníky dostalo 90 regionálnych odborových rád, v týchto dňoch ich distribuujú do škôl. Spätnú väzbu očakávajú do konca septembra. „Štrajk sa vyhlási buď ako výstražný jednodňový, keď sa zavrú školy, alebo sa vyhlási ako časovo neobmedzený. Čo vyhlási rada zväzu vám v tejto chvíli neviem povedať,“ uviedol Lužák.
Odborári odovzdali na Úrade vlády SR svoje požiadavky, aby vláda systémovo zvyšovala investíciu do školstva tak, aby podiel z HDP na školstvo bol do konca volebného obdobia porovnateľný so štátmi EÚ. Dožadujú sa tiež zvýšiť mzdové ohodnotenie zamestnancov školstva, aby bol zabezpečený rast ich reálnych platov. Treťou požiadavkou je úprava systému odmeňovania zamestnancov v školstve tak, aby platy pedagogických zamestnancov boli na úrovni 1,2- až 1,6-násobku priemerného platu v národnom hospodárstve a platy nepedagogických zamestnancov boli porovnateľné s podobnými kategóriami v iných rezortoch. Minister Eugen Jurzyca učiteľom odkázal, že v súčasnej situácii im štát nemôže poslať viac peňazí, ak sa nechce zadlžiť.
Zdroj: SITA
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Foto: dn