Prevádzka školy

Najskôr pohovor, až potom škola

Najskôr pohovor, až potom škola
Skončia základnú školu, no skôr než si to namieria na prijímačky na strednú školu, idú robiť pohovor do firmy. Aj takto netradične sa môže niektorým žiakom začať ich stredoškolský život. Aspoň takto v praxi realizuje duálne vzdelávanie na Slovensku napríklad spoločnosť dm drogerie markt. Keď žiak prejde jej výberovým sitom, získa potvrdenie o učebnej zmluve, ktorá je súčasťou prihlášky na strednú odbornú školu.

Duálne vzdelávanie začalo na Slovensku fungovať len od apríla tohto roka. Prijatím zákona o odbornom vzdelávaní sme sa podľa Júliusa Hrona začlenili medzi hospodársky vyspelé krajiny s nízkou mierou nezamestnanosti mladej generácie ako Švajčiarsko, Nemecko a Rakúsko. „Po absolvovaní štúdia učeň nemá problém s uplatnením, lebo prakticky ostáva u svojho zamestnávateľa,“ dodáva. Študent totiž absolvuje okrem teoretickej výučby v škole aj prax u zamestnávateľa. Ten má tak možnosť si študenta a potenciálneho budúceho zamestnanca firmy vyučiť a pripraviť ho na reálnu prácu vo svojej spoločnosti.

Šikovný študent si zarobí V tomto školskom roku sa do duálneho vzdelávania zapojilo 422 stredoškolákov a 89 firiem. Medzi nimi napríklad aj Volkswagen, Tesco či Matador. A v nasledujúcom roku ich bude ešte viac. „Ukazuje sa, že sme mali pravdu a do duálu sa firmy chcú zapojiť vo veľkom. Nebudú oň mať záujem špekulanti, ale každý investor, ktorý tu chce ostať na dlhší čas a potrebuje dobre pripravených pracovníkov,“ uviedol minister školstva Juraj Draxler.

Študent, ktorý sa zapojí do duálneho vzdelávania, môže okrem vedomostí získať aj peniaze. Platený je hodinovou mzdou – za hodinu dostane od 1,092 do 2,184 eura. Zohľadňuje sa pritom jeho kvalita práce a správanie. Zamestnávateľ môže študentom poskytovať aj podnikové štipendium, ktoré sa môže vyšplhať až na 800 eur. Štát zároveň odmeňuje firmy, ktoré sa do systému zapoja. Zamestnávatelia si totiž môžu znížiť dane.

Veľa nezamestnaných Naši zamestnávatelia už roky volali po zavedení duálneho vzdelávania. Školstvo je totiž u nás už roky odtrhnuté od reality a chýba mu dostatočné prepojenie s praxou. Aj preto u nás môžeme vidieť zaujímavý paradox. V Európe vynikáme v nelichotivej štatistike – máme priveľa nezamestnaných do 25 rokov. Zároveň však firmy poukazujú na to, že je mnoho pracovných pozícií, ktoré nedokážu obsadiť. A to nielen za pásom a pri výrobných linkách. Pracovníci chýbajú aj na odborných a špecializovaných pozíciách. „Pozície sa nám obsadzujú ťažšie, pretože kandidáti nedisponujú potrebnými vedomosťami, znalosťami a skúsenosťami,“ vysvetlil hovorca KIA Motors Slovakia Jozef Bačé.

Problém nie len v automobilkách Práve preto má automobilka problém nájsť vhodných ľudí, najmä na pozície, ako je elektrotechnik na údržbu strojov, ale aj lakovník, nástrojár či operátor lisu. Podobný problém nájdeme nielen v automobilovom priemysle, ale napríklad aj v stavebníctve. Napríklad Váhostav si podľa hovorcu Tomáša Halána nevie nájsť napríklad železiarov, tesárov či strojníkov.

Kým sa duálne vzdelávanie na Slovensku zabehne a dosiahne výsledky porovnateľné s Nemeckom či Rakúskom, musí Dunajom pretiecť ešte veľa vody. Prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislav Machunka zároveň upozorňuje, že prví absolventi duálneho vzdelávania vyjdú zo škôl až o tri-štyri roky.

Zdroj: Hospodárske noviny

→ všetky správy