V. BURJAN: Treba investovať nielen do platov učiteľov

10.11.2016
Legislatíva

Ak do školstva nepôjde v budúcnosti viac peňazí, veci sa nepohnú. Dôležité je pritom investovať do učiteľov. Nielen do ich platov, ale aj do ich vysokoškolskej prípravy, ďalšieho vzdelávania, či pracovných podmienok. 

V diskusnej relácii Tablet.tv Školstvo tu a teraz to uviedol poradca ministra školstva a jeden z autorov cieľov Národného programu rozvoja výchovy a vzdelávania Vladimír Burjan. 
„Školám chýbajú peniaze nielen na platy, ale aj vôbec na vybavenie. Školy nemajú na to, aby si predplatili časopis, aby si nakúpili pomôcky, učebnice, knihy, aby poslali svojich učiteľov na nejaký tréning, na to, aby tým učiteľom zaplatili mentora. Školy nemajú peniaze okrem kúrenia a svietenia skoro na nič. Bez tohto sa to nepohne. Určite jedna z prvých vecí musí byť postupné navyšovanie objemu peňazí do školstva,“ uviedol v diskusii Burjan, ktorý spolu s ďalšími odborníkmi pripravil návrh novej školskej reformy. 
Základom tohto materiálu je podľa Burjana učiteľ. Pripomenul, že v posledných rokoch sa veľmi veľa peňazí z eurofondov investovalo do technológií, aj keď v tej situácii, v ktorej sa slovenské školstvo nachádza, to nie je priorita. „Jednoznačne gro peňazí v blízkej budúcnosti treba investovať do učiteľov. Nielen do ich platov, ale aj do ich vysokoškolskej prípravy, do ich ďalšieho vzdelávania, do ich pracovných podmienok,“ dodal. 
Zmeny by mali nastať aj v riadení rezortu, kde je taktiež podľa jeho slov veľa problémov. Jedným z nich sú časté výmeny ministrov. „Máme osemnásteho ministra od roku 1990, čo je veľmi zlé, pretože tým, že školstvo je dlhodobým projektom, tak keď tam každého rok a pol príde iný minister s inou víziou, je to problém,“ dodal poradca ministra. Potrebné by podľa jeho slov bolo urobiť aj audit rezortu školstva v oblasti kompetencií a sústrediť riadenie školstva do jedných rúk.

Zdroj: skolskyservis.teraz.sk

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte