Legislatíva

Fico už začne rozdávať eurá škôlkam

Fico už začne rozdávať eurá škôlkam
Takmer desať miliónov eur na rozšírenie kapacít materských škôl začne už od marca rozdeľovať premiér Robert Fico z európskych peňazí cez ministerstvo školstva.

Vytvoriť viac miest pre škôlkarov by však bolo možné aj inou cestou. V súčasnosti musí mať škôlka na päť detí vybudovaný jeden záchod a umývadlo. Na porovnanie, v susednom Rakúsku stačí jeden záchod a umývadlo až pre 20 detí. V Poľsku je to 15 detí.

Zriaďovatelia škôlok chcú voľnejšie pravidlá „Samosprávy by v záujme uspokojiť potreby detí a rodičov určite privítali aspoň mierne uvoľnenie týchto noriem. Zvýšilo by to šance umiestniť do predškolských zariadení viac detí,“ vysvetľuje Marek Tettinger, hovorca miestnej časti Bratislava -Nové Mesto. Samosprávy sú zriaďovateľmi materských škôl, ak nejde o cirkevné alebo súkromné škôlky.

Uvoľnenie prísnych noriem aspoň o dve deti by privítali aj v Trnave.

„Nevidím problém zvýšiť túto normu smerom nahor. S názorom sa stotožňujú aj pedagogickí zamestnanci materských škôl. Ak by bolo aj sedem detí na umývadlo, tak by to v praxi šlo,“ hovorí vedúci kancelárie primátora v Trnave Pavol Tomašovič.

Podobný názor má aj riaditeľka materskej školy v Žiline Tatiana Faglicová. „Myslím si, že by sa počty dali zvýšiť, ak by boli záchody priestrannejšie a deti by mali možnosť pohybu,“ približuje Faglicová. Normy sa tiež týkajú plochy, na ktorej sa dieťa pohybuje. Pre jedno dieťa musia byť zabezpečené najmenej štyri štvorcové metre v dennej miestnosti, ktorá plní funkciu herne a spálne. Ak by bola spálňa stavebne oddelená, tak sú to tri štvorcové metre pre dieťa. Na jednu postieľku pripadá 1,7 štvorcového metra.

Naplnili by svoje ciele Ak by sa normy mierne uvoľnili, ministerstvo školstva by s vyššou pravdepodobnosťou dosiahlo svoj cieľ. Tým je postupne do roku 2 020 dosiahnuť 95-percentnú účasť detí vo veku štyri až päť rokov na vzdelávanímaterských školách.

Samozrejme, existujú aj názory za zachovanie súčasného stavu alebo dokonca za jeho sprísnenie. „Pri rozširovaní kapacít škôlok by som uprednostnila spôsob budovania nových tried, aby to nešlo na úkor komfortu. Zvýšením noriem by klesla u detí hygiena a tiež bezpečnosť,“ konštatuje riaditeľka materskej školy v Domaniži Ľubica Čierniková.

Ministerstvo školstva sa na uvoľňovanie pravidiel ani nechystá. Zvýšenie najvyšších počtov detí na triedu by vraj malo nepriaznivý vplyv na kvalitu výchovy a vzdelávania. „Poukazujú na to aj zistenia Štátnej školskej inšpekcie, ktorá v materských školách, v ktorých bol prijatý vyšší počet detí, konštatovala horšiu kvalitu výchovy a vzdelania,“ povedala hovorkyňa rezortu školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Zdroj: SME

Štítky: materské školy, ministerstvo školstva