Legislatíva

Chcú určiť topšporty, ktoré dostanú viac peňazí

Chcú určiť topšporty, ktoré dostanú viac peňazí
Stanú sa futbal a hokej zákonom stanovenými prioritnými športmi, ktoré bude štát podporovať? Zostane potom dosť peňazí napríklad aj na stolný tenis, bedminton a ďalšie?

V novom zákone o športe, ktorý pripravuje ministerstvo školstva, sa totiž chystá určiť „športy, ktoré považujeme za prioritné, respektíve, kde máme veľké šance na úspech, kde menšie. Taktiež určí, akým spôsobom sa budú prerozdeľovať peniaze, pretože dnes je tu veľká miera subjektivizmu a lobingu“, povedala hovorkyňa rezortu Beáta Dupaľová Ksenszighová. Podrobnosti o kritériách, na základe ktorých sa majú stanoviť prioritné športy a vôbec financovanie, zatiaľ nie sú známe, rezort školstva sa k nim v štádiu príprav zákona nevyjadruje. Zároveň však upozorňuje, že sa zaoberá aj spôsobom kontroly toho, ako jednotlivé športové zväzy nakladajú s financiami zo štátneho rozpočtu. „Pokiaľ zväzy žijú aj z prostriedkov štátu, budú musieť zniesť nejakú formu regulácie zo strany ministerstva školstva – napríklad audit,“ upozornila hovorkyňa.

„Musíme mať páky na to, aby sme vedeli okamžite reagovať na prípadné nekalé činnosti v jednotlivých zväzoch,“ uviedol v tejto súvislosti minister školstva Peter Pellegrini. Zväzy sa podľa neho budú musieť podvoliť riadnym kontrolám zo strany ministerstva školstva. „Aby sme vedeli veľmi jasne odpovedať, či už rodičom alebo jednotlivým športovcom: Vážení, váš zväz minul na svoj chod takéto percento prostriedkov a takéto percento išlo na šport... A myslím si, že to bude vytvárať veľmi dobrý tlak na funkcionárov, aby peniaze neprejedali, ale aby v čo najväčšej miere končili u športovcov a u mládeže, o ktorú nám ide,“ dodal Pellegrini.

Jednotlivé zväzy pri príprave nového zákona nechcú veľmi tipovať, ktoré športy by sa mohli alebo mali dostať na zoznam prioritných. Zhodujú sa však v tom, že nový zákon je potrebný. Za „nevyhnutný a kľúčový“ označil nový zákon Juraj Čurný, hovorca Slovenského futbalového zväzu. Zväz bol vďaka špeciálnej dotácii na rekonštrukcie štadiónov najväčším vlaňajším prijímateľom štátnej dotácie na šport.Zväz sa tiež s rezortom školstva stal spoluorganizátorom odbornej konferencie Šport a právo, kde sa v týchto dňoch o príprave nového zákona diskutuje. Medzi prioritnými športmi bude zrejme aj hokej. Ako upozorňuje hovorca Slovenského zväzu ľadového hokeja, už teraz sa pri rozdeľovaní dotácií vychádza z kľúča, kde sa zohľadňuje počet členov, výsledky v medzinárodnom meradle a popularita športu. „A tu majú futbal a hokej náskok pred ostatnými športmi. Veľmi si polepšil aj tenis alebo cyklistika,“ povedal hovorca zväzu Tomáš Štulajter. O tom, kto by mal dostať ako priorita viac financií, však nechcel špekulovať. „Každý by, samozrejme, chcel pre svoj šport čo najväčšiu sumu peňazí, štátny rozpočet sa však nedá nafukovať,“ povedal. Hokejisti však dúfajú, že dostanú viac financií.

To, že futbal a hokej budú medzi prioritami štátu, predpokladajú aj zástupcovia menších zväzov. „Patria medzi kolektívne športy, ktoré hýbu národom. Určite by sa však nemalo zabúdať na typické vysokoškolské športy ako basketbal, volejbal či hádzanú, ktoré nie sú dostatočne podporované,“ hovorí prezident Slovenskej volejbalovej federácie Ľubor Halanda. V kritériách pri nastavovaní priorít by podľa neho mala byť zahrnutá aj veľkosť členskej základne, výsledky či história daného športu. Pri stanovení kritérií bude zároveň dôležité, aby od zdrojov financovania neboli odstrihnuté aj také športy, ktoré nemajú výrazné medzinárodné úspechy, ale dokážu k športovaniu pritiahnuť napríklad mladých. Podľa Zdenka Kríža, viceprezidenta Konfederácie športových zväzov, štát by si mal stanoviť priority, čo chce podporovať a akým spôsobom. Vyjasniť by si mal aj to, či chce, aby športovalo viac ľudí. „Podľa názoru konfederácie by mal dať možnosť podpory všetkým športom, nie aby niekoho týmto zákonom vylúčil. Myslíme si, že pre Slovensko je dobré, keď mládež robí akýkoľvek šport,“ hovorí Kríž.

Zákon by mal podľa neho stanoviť priority, zároveň „umožniť žiť všetkým športom“ a tiež zabezpečiť viac peňazí do tejto oblasti. Rozpočet na šport sa podľa neho za viac ako 15 rokov nemenil a infl áciou sa za tie roky postupne znižuje. Dotácie cez ministerstvo školstva predstavujú približne 30 miliónov eur ročne, vlani sa zvyšovali výdavkami na futbalové štadióny.

Nový zákon o športe by sa mal podľa rezortu školstva schvaľovať na budúci rok a podľa plánov by mal začať platiť od roku 2016. Informácie o tom, že v rezorte školstva sa v tejto súvislosti uvažuje dokonca o vytvorení samostatného ministerstva športu, tlačový odbor poprel. „Určite môžeme povedať, že nepripravujeme samostatné ministerstvo športu,“ uviedla hovorkyňa rezortu.

Zdroj: PRAVDA

TABUĽKA: Dotácie do športu v roku 2013

Najväčší prijímatelia dotácií
Slovenský futbalový zväz: 6,49 mil. eur
(z toho 3,5 mil. štadióny)
Slovenský paralympijský výbor: 1,45 mil. eur
Slovenský zväz ľadového hokeja: 3,8 mil. eur
Slovenský tenisový zväz: 1,4 mil. eur
Slovenský zväz kanoistiky na divokej vode: 1,25 mil. eur

Najmenší prijímatelia dotácií
Slovenský zväz športovcov s mentálnym postihnutím: 600 eur
Slovenská asociácia go: 1 200 eur
Slovenská spoločnosť pre naturálnu kulturistiku a fitnes: 2 200 eur
Slovenský thajský box: 3 100 eur

Zdroj: Ministerstvo školstva