Prevádzka školy

Ako vyzerá šikana v školstve? Stopka školeniam aj verejné znevažovanie práce

Ako vyzerá šikana v školstve? Stopka školeniam aj verejné znevažovanie práce
Začiatkom roka 2015 spustila Slovenská komora učiteľov kampaň Zber strachu. Chcela si zmapovať, do akej miery má slovenské školstvo problém so šikanou na pracovisku a s porušovaním zákonov. Čo poodhalili prvé zozbierané výsledky?

Soňa Puterková, tajomníčka komory učiteľov, hovorí, že doposiaľ komore a Novým školským odborom prišlo zhruba 200 podnetov. „Najčastejšie sa v nich vyskytuje šikana na pracovisku zo strany riaditeľa voči učiteľom, často pri tom porušuje zákon alebo zneužíva svoje právomoci len voči tým zamestnancom, ktorí sú v nemilosti,“ hovorí.

Učiteľov napríklad neuvoľňujú na školenia, čo im následne neumožňuje profesijný rast. V niektorých prípadoch im nie sú priznávané kreditové príplatky, preraďujú ich na iné pracovisko, riaditeľ im neumožňuje nadčasovú prácu, dokonca ich vedenie školy nepúšťa na exkurzie so žiakmi. „Bývajú nižšie finančne ohodnotení v nenárokovateľných zložkách mzdy - osobné príplatky, odmeny, triednictvo, nadčasy, vyžaduje sa od nich nadpráca bez príslušného ohodnotenia, riaditeľ verejne znevažuje ich prácu,“ ozrejmuje ďalšie problémy Puterková.

Kampaň zmapovala aj to, že pomerne často sa vyskytovali prípady šikanovania riaditeľa školy zo strany zriaďovateľa. Ten napríklad vyžadoval zbytočnú dokumentáciu, opakovane odmietal finančnú alebo materiálnu podporu školy, nevyplácal odmeny alebo manipuloval pri voľbe riaditeľa školy.

„Najčastejším cieľom šikany sú aktívni učitelia a riaditelia, ktorí sa snažia poukazovať na problémy v školskom zariadení, alebo tí, ktorí sa zaujímajú o chod a financovanie, alebo tí, ktorí sa snažia vniesť do školskej práce progres,“ upozorňuje Puterková. Osobitnú kategóriu bossingu tvoria učitelia, ktorí neúspešne kandidovali na post riaditeľa alebo bývalí členovia vedenia škôl.

Komora učiteľov aj pre tieto skutočnosti zverejnila tzv. antimobbingový manuál. V ňom napríklad informuje, ako by mal šikanovaný učiteľ alebo šikanovaná učiteľka postupovať a na koho sa obrátiť. Zozbierané podnety má aj samotný minister školstva Juraj Draxler. Jeho ministerstvo k téme nedávno zriadilo pracovnú skupinu.

Učitelia zároveň tlačia na vytvorenie úradu špeciálneho ombudsmana pre školstvo , ktorý by sa mal okrem iného venovať aj téme šikany.

Zdroj: SME

→ všetky správy