Deti sú prekvapené, čo všetko sa dá zjesť, tvrdí lektorka varenia

Ako to dnes vyzerá, keď dieťa je? Obskakujú ho rodičia, dva páry starých rodičov a všetci riešia, či je jedlo dosť vychladnuté a či je preň vhodné. 
„Hrozné,“ komentuje súčasný trend KATARÍNA MEDVEĎOVÁ OVEČKOVÁ, inštruktorka varenia, ktorá sa učila u špičkových šéfkuchárov. 

Rizoto

* Ako naservírovať jedlo tak, aby jednak dobre vyzeralo, ale zároveň, aby sa človek neprejedol, respektíve nezjedol veľa nezdravých vecí? 

Nepridávať si. V reštaurácii málokomu napadne dať si dve duple. Tiež je fajn nekombinovať bez rozmyslu. S prílohou v kombinácii čerstvej a nakladanej zeleniny v akomkoľvek ročnom období pošlite kuchára do múzea. Čerstvé bylinky sú nádherné na dekorovanie. Najmä, ak sú použité aj v jedle. Klíčky sú nádherne farebné a chrumkavé. V lete sú zážitkom pre jazýček, ale aj oko a čuch. Rovnako aj jedlé kvietky. Napríklad ovocné kvietky sú takmer všetky jedlé a krásne sa nimi dekorujú dezerty, ale aj ovocné a zeleninové šaláty. 

* O slovenskej kuchyni sa hovorí, že je fádna. Je pre vás nejaké jedlo, ktoré to popiera? 

Zahraničnej návšteve, ktorej by som chcela ukázať lokálnu pochúťku, by som asi v tomto čase pripravila dobré divinové ragú alebo guláš s pečenou a rozmixovanou koreňovou zeleninou ochutenou brusnicami. K tomu pokojne aj halušky. Alebo pečené mäso s pečenou zeleninou a pečenými gaštanmi, to je luxusná príloha k mäsu. Stravovať sa lokálne a sezónne je zdravé. Napríklad aj teraz v zime – koreňová zelenina, mrkva, petržlen, tekvice, gaštany, orechy, semiačka, slnečnice, to vôbec nie je fádne, z toho vyrobíte parádny gastronomický zážitok. 

* Málokomu sa chce v dnešnej uponáhľanej dobe ešte variť. Kto pre varenie nadchol vás? 

Mama. Moji rodičia zaviedli veľmi dobrý zvyk – jedno spoločné jedlo. Bolo jedno ktoré, či to bola sobotná večera, nedeľné raňajky alebo nedeľný obed. Nech mal ktokoľvek akýkoľvek program, stretli sme sa a porozprávali sa. Pre mňa je jedlo z detstva príjemný zážitok a preniesla som si to dodnes. Mám dve deti, syn hrá hokej, dcéra má tiež svoje krúžky, nájsť si čas je komplikované, ale máme to radi. No je pravda, že v rodinách sa dnes už nevarí, mamy nestíhajú, deti nepoznajú jedlá. Vrchol varenia sú niekedy aj cestoviny s nastrúhaným syrom. Keď prídu synovi alebo dcérini spolužiaci, alebo sa na kurzoch varenia bavíme o normálnych jedlách, ako je napríklad perkelt, deti netušia, čo to je. Nestíhame variť, čo je to veľká škoda a je to na úkor zdravia. 

* Ste vyštudovaná žurnalistka, ale na materskej dovolenke ste výrazne zmenili profesiu. Zmenil sa váš pohľad na varenie vďaka učiteľom, ktorých ste mali, Jaroslavovi Žídekovi, v Jem iné a zahraničným šéfkuchárom? 

Poctivá kuchárčina je naozaj remeslo. Dobrý kuchár má základy, ktoré vychádzajú z francúzskej kuchyne. To sú všetky tie povinné jazdy, pre niekoho nudné. Poctivé omáčky, krémy, vývary, redukované vývary, demi-glace, glace, rôzne druhy steakov. Všetko to treba mať trochu v rukách. Jasné, že varenie je predovšetkým o slobode a kombináciách obľúbených potravín, ale treba k tomu aj poctivú skúsenosť. U Jaroslava Žídeka som mala možnosť získať tú najlepšiu možnú, plus som na materskej vyštudovala externe odbor kuchár-čašník. 

* Francúzi majú princíp, že dieťa musí ochutnať nejakú potravinu veľakrát, aby mu začala chutiť. Súhlasíte s tým? 

U nás doma to funguje perfektne. Stačí ponúkať a byť trpezlivý. Aj pri najlepšej vôli robíme chybu, že nútime deti jesť. Sú aj deti, pre ktoré jedlo nie je téma. Zjedia trochu a dve-tri overené kombinácie – mäsko s ryžou, mäso so zemiakmi a čistú cestovinu. Keď o týchto deťoch začnú mama, učiteľka aj babka hovoriť: Tá naša Katka, ona nevyrastie, nebude papať, nechce byť zdravá, je to zlé, deti sa identifikujú s našimi slovami a keď im to stále opakujeme, jesť nebudú. Potrava často zrkadlí to, ako dieťa prijíma iné veci v živote. Niekto chce všetko skúsiť, ochutnať a potom sú ľudia opatrní, zľaknutí aj v jedle. Preto veľký pozor na nútenie. Od istého veku sa nedá vychovávať verbálne, len vlastným príkladom. 

* Dospelí sa veľa zaoberajú zdravou stravou, môže to deťom aj škodiť? 

Desiata je hocikedy predmetom šikany. Deti, napríklad staršie dievčatá, si ju ofrflávajú, ubližujú si cez stravu. Na jednom gymnáziu sme rozoberali tému strava, lebo tam boli už vyhrotené situácie. Niekto si prinesie niečo módne a ofrfle druhému jablko, vraj by ho nikdy nejedol, lebo on má raw koláčik a nechutnú kombináciu ovocia v škatuľke. Keď si krásne dievča oblieka päť rokov maxisukňu a potom zmení názor, nič sa nestane, no keď sa päť rokov živí iba klíčkami, tak sa niečo môže stať. U detí hrozia vážne defekty. Jedlo je dnes už taký kult, veľa ho ako rodičia riešime doma a aj deti ho potom riešia. Takže radšej toľko neriešiť. 

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.