Agrorezort rieši mlieko a ovocie pre školy

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka na zabezpečenie školského programu zverejnilo dokumenty, ktoré majú zaistiť jeho kontinuitu aj pre školský rok 2020/2021. Cez program sa deťom a žiakom v školách zabezpečuje distribúcia ovocia a zeleniny, mlieka a mliečnych výrobkov za zlomok ich trhovej ceny. Informoval o tom Daniel Hrežík z rezortu.


Pripomenul, že začiatkom školského roka 2020/2021 sa začali hromadne objavovať prípady, v ktorých sa zariadenia zabezpečujúce stravovanie v materských a základných školách a v školách pre deti alebo žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami odmietajú ďalej zapájať do programu poskytovania pomoci na dodávanie a distribúciu ovocia a zeleniny, spracovaného ovocia a zeleniny a mlieka a mliečnych výrobkov deťom, teda do takzvaného školského programu.
Ako dôvod podľa Hrežíka udávajú obmedzenia účelového použitia finančných prostriedkov určených na stravovanie detí a žiakov. Pri spôsobe financovania úhrad za dodávanie výrobkov v rámci školského programu vznikli podľa jeho slov len určité nejasnosti.
Tie vyplývajú najmä z toho, že zariadenia školského stravovania stanovené výrobky dávajú popri vydávaní jedál a nápojov v rámci zabezpečovania bežného stravovania.

 
 
Zdroj: Hospodárske noviny