Kaleidoskop – jún 2022

Dobrý deň,

zdravé lesy – zdraví ľudia. 21. marca si každoročne pripomíname medzinárodný deň lesov. OSN ho vyhlásili v roku 2012 s cieľom zvýšiť povedomie o hospodárení, ochrane a trvalo udržateľnom rozvoji lesov v prospech budúcich i súčasných generácií.

Aké sú kľúčové posolstvá pre tento rok? Potrava z lesa je zdrojom zdravej stravy. Obnova lesov zlepší naše životné prostredie. Poškodené pôdy môžu byť obnovené v obrovskom rozsahu.  Zapojenie ľudí do udržateľného využívania lesov je kľúčovým krokom k pozitívnej zmene.

A najmä: každý strom sa počíta smiley

Biológia - Lesy na Slovensku

Vedeli ste, že na Slovensku na nachádza približne 1,27 % výmery lesov celého sveta? Na každého obyvateľa pripadá 0,65 ha lesa, čo je približne rovnako ako výmera jedného futbalového ihriska. V rámci Európy má najväčšiu lesnatosť Fínsko a Švédsko (68 %), za nimi nasleduje Slovinsko s 59 % a Rusko so Španielskom, ktoré sú na tom rovnako s 52 %. Viete ako sme na tom my percentuálne ? 42 % Je to veľa alebo málo?

Pripravili sme si pre vás pracovný list zameraný na stromy v slovenských lesoch. Sústreďte sa, vôbec to nebude jednoduché smiley.

Tematický celok:

  Spoločenstvá organizmov

Cieľom je rozvíjať kompetencie v oblasti prírodných vied, konkrétne:

  •   rozhodnúť o zaradení vybraných organizmov do lesného, vodného, poľného, lúčneho a vysokohorského spoločenstva.

Stiahnite si dokument

Fyzika - Čo je les ... ?

Na Wiki by sme našli, že je spoločenstvom organizmov žijúcich v lesnej pôde, stromov, bylín, húb, živočíchov a mikroorganizmov, ktoré žijú vo vzájomných vzťahoch. Lesom je aj porast, v ktorom je vyvinutý strop z korún stromov. Prípadne porast, ktorého stromy dosahujú aspoň 5 m a zápoje korún aspoň 25 %, ale aj zoskupenie organizmov (ekosystém), ktorého celkový ráz určujú dreviny stromovitého vzrastu. Aby sme sa v toľkých definíciách lesa nestratili, pripravili sme si pre vás pracovný list.

Tematický celok

   Magnetické a elektrické javy. Elektrický obvod

Cieľom je rozvíjať kompetencie v oblasti prírodných vied, konkrétne:

  •   Vysvetliť princíp určovania svetových strán kompasom.

Stiahnite si dokument

Chémia - Les nie sú len stromy

Okrem stromov v lesoch rastie aj veľké množstvo bylín. Väčšina z nich kvitne skoro na jar, v čase, keď ich ešte nezatieňujú olistené koruny stromov. Často bývajú značne odolné voči nízkym teplotám, často najmä vďaka zásobným orgánom hľuzám, cibuliam a podzemkom, kde uchovávajú cenné živiny. Patria medzi ne napríklad bleduľa, snežienka, podbeľ, fialka, veternica, konvalinka, vranovec, pľúcnik, prvosienka, ale aj blyskáč, deväťsil alebo čemerica, či chochlačka. Na niektoré z nich sa bližšie pozrieme v našom experimente.

 

 

 

Tematický celok

   Chemické reakcie

   Významné chemické prvky a zlúčeniny

Cieľom je rozvíjať kompetencie v oblasti prírodných vied, konkrétne:

  •   Vedieť vysvetliť pozorované javy na základe chemických zákonov.
  •   Overiť prakticky priebeh, prejavy a výsledky neutralizačných a oxidačno-redukčných reakcií.

Stiahnite si dokument

Matematika - Lesní obyvatelia

V posledných rokoch sú v obľube medializované správy stretov človeka s medveďom, avšak vedeli ste, že mnohých iných obyvateľov lesa môžete stretnúť s oveľa väčšou pravdepodobnosťou?

Našťastie bežne živočíchy do veľkosti líšky pre človeka nie sú štandardne v lese nebezpečné. Z väčších živočíchov je možné stretnúť viacmenej pravdepodobne vlka dravého, líšku obyčajnú, rysa ostrovida, mačku divú, jazveca lesného, diviaka obyčajného, jeleňa lesného, srnca obyčajného, daniela škvrnitého alebo muflóna obyčajného. Vlky sa normálne v maximálnej miere snažia človeku vyhnúť, sú veľmi plaché. Dokonca ešte viac sa vyhýba kontaktu s človekom rys, doteraz nebol na Slovensku zaznamenaný žiaden úrok na človeka spôsobený rysom ostrovidom. Medzi tie nebezpečnejšie patria diviaky, najmä diviačice, ak sa snažia ochrániť svoje mladé, zranenia spôsobuje ostrými očnými zubami – klami.

A čo pracovný list? Budeme sa tiež venovať obyvateľom lesa, tentoraz tým opereným.

Tematický celok:

   Slovné úlohy

Cieľom je rozvíjať kompetencie v oblasti prírodných vied, konkrétne:

  •   Riešiť jednoduché slovné úlohy.

Stiahnite si dokument

Prírodoveda - Na čo nám je les?

Lesy sú dôležité pre zdravie a pohodu človeka. Majú ekologický a hospodársky význam. Upravujú teplotu a vlhkosť krajiny a majú nenahraditeľnú vodozádržnú schopnosť. Určite ste si všimli, že v lete je pod stromami príjemnejšie a chladnejšie ako na priamom slnku. Korene stromov spevňujú pôdu, spomaľujú eróziu na brehoch riek a na strmých svahoch. Vo vzduchu odbúravajú oxid uhličitý a vytvárajú kyslík, sú domovom mnohých živočíchov a iné. Zamysleli ste sa niekedy, čo je všetko súčasťou lesa? Náš pracovný list vám to pomôže objasniť.

Tematický celok:

  Prírodné spoločenstvá

Cieľom je rozvíjať kompetencie v oblasti prírodných vied, konkrétne:

  •   Opísať les ako spoločenstvo rastlín a živočíchov, ktoré sú vzájomne na sebe závislé.
  •   Opísať spôsob života typických zástupcov lesného spoločenstva.
  •   Vysvetliť život živočíchov v lese.

Stiahnite si dokument