Školy šetria. Žiakom z tanierov mizne mäso, šaláty aj ovocie

 Hovädzie mäso žiakom servírujú už len minimálne. Kedysi školské jedálne v Sabinove kupovali kilo za menej ako sedem eur, no teraz by za rovnaké množstvo zaplatili o tretinu viac.

Ku každému hlavnému chodu si tiež už nemôžu dovoliť ponúkať denne dva druhy šalátov. „Deti po obede nedostávajú okrem vody žiadny jogurt ani ovocie,“ doplnila Iveta Šulíková, vedúca oddelenia školstva na tamojšom mestskom úrade.

Mimo reality
Za posledné mesiace kuchárky výrazne upravili jedálne lístky a obmedzili niektoré suroviny. Musia sa totiž vtesnať do finančného limitu na nákup potravín.
Ten je na rovnakej úrovni už niekoľko rokov. Nezodpovedá však súčasným cenám, ktoré sú o 10 až 30 percent vyššie.
Zostavenie menu je pre vedúcich jedální preto omnoho náročnejšie. Maximálnu cenu každého pokrmu definujú tri finančné pásma. Prvé vyčleňuje najmenej prostriedkov, tretie najviac. Ministerstvo školstva ich podľa vekových kategórií naposledy predpísalo v roku 2019. Základná škola Vajanského v Skalici je v druhom pásme.

Lacnejšie menu
Obed pre žiaka druhého stupňa má pripraviť za 1,23 eura. „Dať dieťaťu niečo na tanier za takú cenu je obrovský problém,“ hovorí riaditeľ František Kaprálik. Kantíny preto zaradili do repertoára finančne menej náročné jedlá. Na Základnej škole Bieloruská v Bratislave majú žiaci častejšie šošovicový alebo špenátový prívarok s vajíčkom a špagety.
„Keby sme chceli dať na cestoviny mleté orechy alebo tvaroh, je to veľmi drahé. Jedlá s mäsom sú najdrahšie,“ priblížila riaditeľka Katarína Jandová.
Suroviny, ktoré na varenie nakupujú školské jedálne v Banskej Bystrici, sú priemerne o 23 percent drahšie ako vlani.
Podľa metodičky pre školské jedálne tamojšieho regionálneho úradu školskej správy Ľudmily Očenášovej museli preto vyradiť mäsité jedlá, nepodávať ovocie, kyslomliečne výrobky a obmedziť zeleninové šaláty. Kuchárky majú problém dodržať stanovené energické a nutričné hodnoty.
Ak podľa výživového poradcu Tomáša Hadžegu budú deti prijímať nedostatok vlákniny vo forme zeleniny a ovocia a málo bielkovín z mäsa a mliečnych výrobkov, ich organizmus nebude dostatočne zasýtený. „Telo začne reagovať zvýšenou chuťou na vysokoenergetické a sladké potraviny,“ upozornil.
To môže viesť k tomu, že si kúpia viac sladkostí v bufete, cestou domov si dajú zmrzlinu alebo pizzu a doma zjedia viac čokolády. „Nevedomky vyrábame deti a dospelých s nadváhou a obezitou,“ konštatoval.

Odstúpili od zmlúv
Nákupy podliehajú verejnému obstarávaniu. Niektoré vzdelávacie inštitúcie ich majú zazmluvnené do konca vyučovacieho roka. Preto extrémne zdražovanie ešte nepocítili. Niektorí dodávatelia dohodnuté ceny udržať nedokázali. Nitrianskym jedálňam odstúpili od niekoľkých zmlúv.
„Už nám vypovedali maslo a mliečne výrobky. Na mäso sme museli spraviť novú súťaž,“ opísala referentka pre školské stravovanie mesta Dagmar Danášová. Peniaze na pokrytie nákladov nemôžu poskytnúť ani zriaďovatelia, ani rodičia. Rezort školstva by musel nariadiť zvýšenie finančných pásiem. Kantíny sa spoliehajú, že tak urobí od septembra.

Čakajú na vyššie limity
Štátna tajomníčka Svetlana Síthová potvrdila, že o situácii vedia a diskutujú o nej s ministerstvom práce. „V momente, ako by sme zvýšili pásma, tak by museli doplácať rodičia. Preto rokovania trvajú dlhšie,“ uviedla. Rezort Milana Krajniaka poskytuje deťom v hmotnej núdzi dotáciu na stravu vo výške 1,30 eura na deň. Tá by sa musela zvýšiť spolu s finančným pásmom.
„Finančné prostriedky na zvýšenie dotácií závisia od štátneho rozpočtu, teda od ich vyčlenenia ministerstvom financií,“ odkázal tlačový odbor. Rezort financií neodpovedal na otázku HN, či bude mať prostriedky na zvýšenie pásiem a dotácie. Ak by došlo k zvýšeniu limitov, vzrástli by aj rodičovské poplatky na stravu.

 

Zdroj: Hospodárske noviny

 

Aké sú povinnosti vedúcej školskej jedálne? Kde môžu vedúce školských jedální hľadať informácie o legislatívnych zmenách? Kto im pomáha riešiť ťažkosti súvisiace s prevádzkou zariadenia školského stravovania? Kde nájdu informácie o najnovších trendoch z oblasti výživy a stravovania detí a mládeže? Pre vedúce školských jedální je tu časopis Škola a stravovanie, ktorý prináša odpovede na všetky tieto otázky.

 

Zdroj: raabe.sk