Neraňajkujú a pijú veľa sladkých vôd

Alarmujúce výsledky prieskumu. Vyše 170-tisíc detí na Slovensku trpí nadváhou. Odborníci presne vedia, v čom je problém.

Každé piate dieťa na Slovensku trpí nadváhou. Zlou správou je, že ich počet sa za posledné roky zvýšil. Zásadnú chybu robia aj rodičia. Pozrite, čo treba zlepšiť v ich jedálničku! Začnite už dnes, veď je Medzinárodný deň detí.Nadváhou trpí viac než 20 percent detí na Slovensku, čo je o 2 percentá viac ako v roku 2019. Najčastejšie ide o deti vo veku 12 až 13 rokov. Pri počte 858-tisíc detí do 14 rokov žijúcich na Slovensku tak trpí obezitou až 170-tisíc z nich. Alarmujúce zistenia priniesol prieskum agentúry NMS Market Research, ktorý sa uskutočnil v marci tohto roka na vzorke 907 rodičov detí.Obezita môže už u detí spôsobovať množstvo zdravotných komplikácií, ako napríklad srdcovo-cievne ochorenia, tráviace ťažkosti, depresie a mnoho ďalších. Nadváhu najviac ovplyvňujú pohyb, pitie sladených nápojov a raňajky.

Veľkou chybou rodičov je, že raňajky zanedbávajú. Jedlo, ktoré žiakom rodičia doma pripravia, je zvyčajne kvalitnejšie než to, čo si kúpia rýchlo v obchode. Deti, ktoré raňajkujú len raz alebo dvakrát týždenne, majú nadváhu častejšie ako deti, ktoré raňajkujú každý deň.
Aj mama Adely (9) Martina potvrdila, že neraňajkujú. Dôvodom je, že hneď ráno im jednoducho nechutí. „Zobudíme sa, oblečieme a dáme si až desiatu, ktorú jej zdravú pripravím doma,“ povedala nám mama školáčky.
Raňajky sú pritom podľa odborníkov základ. „Deti neraňajkovaním učíme, aby energetický príjem odkladali na večer. Kilokalórie je lepšie prijať ráno než večer,“ vysvetlil Róbert Ochaba z odboru Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Hoci počet raňajkujúcich detí klesá, pozitívne je, že väčšina detí (88 %) stále raňajkuje aspoň v jeden pracovný deň. Výrazne častejšie raňajkujú každý pracovný deň mladší žiaci tretích a štvrtých ročníkov základnej školy.
Ďalšou veľkou chybou rodičov je, že dávajú deťom piť veľa sladených nápojov. Hoci sa frekvencia ich pitia od roku 2019 znížila, počet konzumentov neklesol. Každý deň pije sladené a ochutené nápoje 21 % detí. Deti s nadváhou vypijú za týždeň až 1,5 l sladených nápojov. Rodičia často namietajú, že veľkú úlohu v stravovaní detí zohrávajú školské jedálne. Dadka z Tornale si však školskú stravu pochvaľuje. „Vo všeobecnosti som veľmi spokojná so školskou aj s predškolskou jedálenskou stravou. Jedlá sú rôznorodé, deti často dostávajú aj ovocie. Mojim deťom strava vyslovene chutí, ale myslím si, že mnoho závisí aj od stravovacích návykov z domáceho prostredia,“ povedala nám mama Daniela (3) a Ley (7).
Deťom chutia aj sladkosti. Z prieskumu vyplynulo, že každé dieťa konzumuje sladkosť aspoň jeden– až dvakrát do týždňa, 43 % každý deň. Z toho až 22 % detí zje viac ako jednu porciu.
Horšie je to s konzumáciou zeleniny. Čerstvé ovocie a zeleninu konzumuje každý deň menej ako polovica detí, iba 44 %, pričom zaujímavosťou je, že ide najmä o deti z Bratislavského kraja. Deti z východného Slovenska jedia ovocie a zeleninu menej, tri– až štyrikrát do týždňa.
Problémom je aj konzumácia nezdravých jedál. Tri štvrtiny detí konzumujú nezdravé jedlá aspoň jeden pracovný deň do týždňa, 7 % detí ich však je každý pracovný deň.
Naše deti čoraz viac trápia aj stravovacie obmedzenia. Kým potravinové intolerancie v roku 2017 trápili 9 % detí, o dva roky neskôr to už bolo 10 % a posledný prieskum z roku 2022 odhalil 12 % detí. Najčastejšie deti trpia alergiou na laktózu (36 %), potraviny (22 %) a lepok (26 %). Pozitívnym zistením je, že od roku 2019 sa zvýšila frekvencia pohybových aktivít u detí. Drvivá väčšina, konkrétne až 94 % detí, športuje aspoň niektorý deň v týždni, z toho až 26 % každý deň. Zaujímavým zistením bolo, že z detí, ktoré vykonávajú športovú či mimoškolskú aktivitu každý deň, je až 39 % z malých obcí a len 12 % z veľkých miest.

 

Zdroj: Plus jeden deň

 

Viac o stravovaní v školských jedálňach nájdete v publikácii Školská jedáleň, ktorá je praktickým sprievodcom úspešného riadenia zariadenia školského stravovania.

Obsahuje komplexný pohľad na prevádzku školskej jedálne i praktické informácie potrebné k efektívnemu riadeniu školského stravovacieho zariadenia pre zdravú výživu detí.

 

Zdroj: raabe.sk