Ako (ne)kombinovať potraviny

„Si to, čo ješ.“ V tejto jednoduchej, krátkej vete je toľko pravdy, že si to mnohí z nás nedokážu ani predstaviť.

Krátky pohľad do histórie

Stravovanie človeka sa mení dobou. Začalo sa to niekedy v praveku lovom mamutov. Vtedy bolo mäso hlavným zdrojom obživy. Samozrejme, len v prípade, že sa podarilo nejakého mamuta uloviť. Postupne sa prechádzalo na pestovanie obilnín a iných plodín. Z človeka sa stával poľnohospodár. A postupne sa jedálny lístok obohacoval o rôzne druhy plodín, potravín, mäsa. Navzájom sa kombinovali až vzniklo kulinárske umenie, ktoré si vychutnávame aj dnes.

Je nutné správne kombinovať potraviny?

Lenže aj doba pokročila, všetko sa dopodrobna študuje. A to aj jedlo, jeho vzájomná kombinácia, vzájomné ovplyvňovanie. To, ako sa cítime, je priamym výsledkom toho, čo konzumujeme a tiež kedy a akým spôsobom to jeme. Nevhodná kombinácia stravy spôsobuje krátkodobé symptómy, ako sú nafukovanie, plyny, zápcha, hnačka, migréna, bolesť žalúdka a iné. Pri dlhodobej nesprávnej kombinácii jedál môžu vznikať symptómy ako vredy, artritída, hypoglykémia, ekzém, rakovina hrubého čreva a mnohé iné, ktoré sú už závažné a liečené dlhodobo.

Prečo sa cítime zle?

Odpoveď sa môže skrývať aj v spôsobe, akým jedlo jeme a ako ho kombinujeme. Každé jedlo, ktoré naše telo príjme, totiž ovplyvňuje náš tráviaci systém určitým spôsobom. Každé jedlo potrebuje určitý čas na strávenie a zároveň potrebuje aj určité druhy enzýmov, ktoré pomáhajú stráviť ho. Kombinácia niektorých druhov jedál môže viesť k nesprávnemu tráveniu a k reťazovej reakcii tráviacich nevoľností.

Stravovacie návyky

Najskôr sa musíme sústrediť na naše stravovacie návyky, aby sme mohli správne kombinovať stravu. Ako prvé je potrebné zrušiť vo svojom stravovaní prejedanie sa. Áno, je to tak. Len málokto si to prizná, no väčšina z nás sa prejedá. Pokojne by nám stačilo ½ až 1/3 z toho, čo prijímame v súčasnosti. Často totiž jedia už len naše oči a žalúdok už nevládze. Hlavným problémom prejedania je, že jedávame veľmi rýchlo. Hoci náš žalúdok je už plný, do mozgu to ešte nedošlo. Totiž až 20 minút trvá, pokiaľ náš žalúdok dá signál do mozgu, že už je plný. Preto, aby ste sa vyhli prejedaniu, je dôležité jedávať do polosýta. Jedlo si vychutnávajte. Len vtedy si uvedomíte jeho vôňu, chuť, ale aj to, že už ste vlastne plní a stačí nám. Práve vychutnávaním jedla si uvedomujete, čo jete. Toto vás prinúti spomaliť a analyzovať všetko, čo sa práve chystáte vložiť si do úst.

Načasovanie jedla

Každý z nás má svoje vnútorné hodiny, ktoré určujú rytmus tela. Je dôležité nastaviť si stravovací režim tak, aby si telo mohlo zachovať svoj rytmus. Len vtedy si telo navykne na stravovací rozvrh a bude schopné produkovať tráviace enzýmy v príprave na zažívanie jedla. Keď budete jesť dôsledne v určitej časti dňa, vaše telo si zvykne na trávenie v tom čase a začne pred-produkovať tráviace enzýmy v očakávaní prichádzajúceho jedla. Takto telo bude pripravené na príjem jedla a to pomôže dokončiť tráviaci proces.

Janka Trebulová


 

 

 

O rozmanitosti, usporiadaní jedla a tom, ako správne zostaviť lístok, aby nespôsoboval záťaž na trávenie, sa dozviete v časopise Škola a stravovanie.