Digitálne učivo majú doplniť papierové pracovné zošity

13.09.2011
Vzdelávanie a výchova

Digitálne učivo v rámci Planéty vedomostí môžu doplniť tlačené metodické príručky na prípravu učiteľov a tlačené pracovné zošity pre žiakov. Dodávateľská firma Agemsoft novinárom predstavila ďalší rozmer vzdelávacieho projektu, ministerstvo školstvo s ňou pritom stále neuzavrelo rokovania ani na pôvodnú digitálnu časť.

"Je predčasné hovoriť o výsledkoch rokovania, keďže ešte nie je všetko dokončené," povedal na tlačovej konferencii riaditeľ Agemsoftu Ján Trubač. Podľa jeho slov však firma odstránila všetky nedostatky, ktoré nahlásili učitelia počas testovacej prevádzky projektu a je pripravená dodať školám prístupy k digitálnemu učivu do mesiaca od podpísania zmluvy. Učivo na základe požiadavky učiteľov zoradilo podľa štátnych vzdelávacích programov.

Ministerstvo školstva sa zatiaľ k tlačeným pracovným zošitom a metodickým príručkám nechce vyjadrovať. "Najskôr musí byť uzatvorená otázka, či vôbec ministerstvo produkt Planétu vedomostí zakúpi. Až potom sa môžeme zaoberať ďalšími podproduktmi," uviedlo ministerstvo. Na stretnutí so zástupcami firmy rezort otvoril niekoľko otázok. "Po prvé, dokedy je firma schopná odstrániť faktografické chyby v produkte a po druhé, cena - vydokladovanie obstarávacích a vstupných nákladov. Rokovania budú pokračovať," vyhlásilo ministerstvo.  "Nemožno povedať, či to bude práve produkt Planéta vedomostí, ale ambíciou ministerstva je zavedenie digitálneho obsahu do škôl ešte v tomto školskom roku," dodalo ministerstvo.

Rezort testoval projekt, ktorý funguje v 25 krajinách, od februára do júna 2011 vo viac ako 320 školách na celom Slovensku. Digitálne učivo označilo za alternatívu, ktorá pomôže riešiť problém s nedostatkom reformných učebníc. V ministerskej správe z výskumu vyjadrilo 98 percent učiteľov záujem pracovať s Planétou vedomostí aj po skončení testovacej prevádzky. Projekt mal fungovať už od začiatku školského roka, rokovania firmy s ministerstvom však prerušil Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO), ktorý kontroloval, či je v poriadku, že ministerstvo zadalo zákazku za šesť až dvanásť miliónov eur bez súťaže. Napokon ÚVO rozhodlo, že rokovania môžu pokračovať. Minister školstva Eugen Jurzyca začiatkom augusta pripustil možnosť, že sa s firmou nedohodne a ministerstvo bude musieť siahnuť po alternatívnom riešení. "Pokiaľ by sme neboli úspešní v tomto rokovaní, aj tak do zmlúv s vydavateľmi dávame požiadavku, aby sme všetky učebnice mohli kúpiť aj ako pdf verziu, ktorá by sa zavesila na internet," povedal v auguste Jurzyca.

Edícia Interaktívna kniha, ktorú dnes predstavil Agemsoft, zahŕňa tlačené materiály nakladateľstva Raabe. Digitálne vzdelávacie materiály si učitelia aj žiaci môžu vyhľadávať na portáli www.naucteviac.sk prostredníctvom unikátnych kódov z knihy a s týmito materiálmi ďalej pracovať. Výkonná riaditeľka nakladateľstva Jana Chomistová vraví, že materiály sú postavené na štátnych vzdelávacích programoch a vychádzajú z učebníc schválených ministerstvom. Viaceré ročníky však stále bojujú s nedostatkom reformných učebníc, autori Planéty vedomostí preto musia obsah priebežne dopĺňať.

Digitálny obsah Planéta vedomostí na portáli Naucteviac.sk má zatraktívniť a zefektívniť vyučovanie. Zatiaľ je určený pre predmety matematika, fyzika, chémia, biológia a prírodoveda pre základné a stredné školy. "Je to zhruba 30-tisíc multimediálnych vzdelávacích objektov, čo predstavuje simulácie, videá, animácie, interaktívne cvičenia," uviedol Trubač. Učitelia môžu vysvetliť látku aj pomocou grafov, obrázkov či napríklad 3D vizualizácií. "Žiaci môžu vidieť napríklad laboratórne cvičenia s krvou, ktoré v škole v praxi nemôžeme robiť alebo im môžeme otáčaním interaktívneho modelu ukázať bunku z rôznych strán," vysvetlila učiteľka z bratislavského Gymnázia Ladislava Sáru Monika Ružeková, ktorá je spoluautorkou metodík aj pracovných zošitov z biológie.

Interaktívne tabule umožnia zapojiť do digitálneho vyučovania aj žiakov, no nie všetky školy si tabule môžu dovoliť. Trubač hovorí, že im na používanie Planéty vedomostí stačí počítač s internetom a dátový projektor, ktorý má v súčasnosti už každá škola. Do daného digitálneho obsahu učitelia môžu vstupovať a dopĺňať ho o svoje poznámky, materiály či domáce úlohy. Učiteľka vraví, že systém pomáha učiteľom bojovať so žiakmi, ktorí si píšu domáce úlohy päť minút pred začiatkom hodiny. "V Planéte vedomostí učiteľ v profile každého žiaka vidí, v akom čase a ako dlho pracoval na svojej úlohe a kde urobil chyby," uviedla Ružeková.

Zdroj: SITA
 

    Viac o metodických materiáloch a pracovných zošitoch z edície Interaktívna kniha >>

 

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte