Odchodné – čo to je a kedy na neho vzniká nárok

Článok vysvetľuje čo je odchodné, komu vznikne nárok na odchodné. Reaguje na novinky v zákonníku práce v § 76 a o podmienkach na poskytovaní odchodného.

Odchodné je finančný nárok zamestnanca, ktorý sa poskytuje po splnení zákonom stanovených podmienok, a je vymožiteľné aj súdnou cestou.

Komu vznikne nárok na odchodné? Aké sú podmienky priznania odchodného?

Podmienky na poskytnutie odchodného ustanovuje § 76a Zákonníka práce:

„Zamestnancovi patrí pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení.

Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak mu bol priznaný predčasný starobný dôchodok na základe žiadosti podanej pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich dní po jeho skončení.“

Nárok na priznanie odchodného

   Z citovaného ustanovenia Zákonníka práce vyplýva, že:

  • ak je zamestnanec už počas trvania pracovného pomeru poberateľom starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku s poklesom schopnosti vykonávať pracovnú činnosť o viac ako 70 % a prvýkrát sa mu skončí pracovný pomer z dôvodu odchodu do starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku, má nárok na priznanie odchodného,
  • ak zamestnanec počas trvania pracovného pomeru nie je poberateľom starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku s poklesom schopnosti vykonávať pracovnú činnosť o viac ako 70 % a prvýkrát sa mu skončí pracovný pomer z dôvodu odchodu do starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku a požiada Sociálnu poisťovňu o poskytnutie starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich dní po skončení pracovného pomeru, vzniká mu nárok na priznanie odchodného,
  • ak zamestnanec nie je poberateľom starobného dôchodku ale podá žiadosť o priznanie predčasného starobného dôchodku Sociálnej poisťovni pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich dní po jeho skončení, vzniká mu nárok na odchodné, ale až po priznaní predčasného starobného dôchodku.

Zamestnanec prvýkrát skončí pracovný pomer

Prvou podmienkou na priznanie odchodného teda je, že zamestnanec prvýkrát skončí pracovný pomer z dôvodu odchodu do starobného dôchodku, čiastočného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku, ak pokles schopnosti vykonávať pracovnú činnosť je viac ako 70 %.

Získaním dôchodkového veku alebo poberaním starobného dôchodku automaticky nedôjde ku skončeniu pracovného pomeru.

To znamená, že nestačí, ak zamestnanec len spĺňa podmienky napríklad na priznanie starobného dôchodku, respektíve je už poberateľom starobného dôchodku, ak jeho pracovný pomer naďalej trvá.

Aby zamestnancovi vznikol nárok na odchodné, zároveň musí dôjsť aj ku skončeniu jeho pracovného pomeru. Zamestnancovi, ktorý počas trvania pracovného pomeru je už poberateľom napríklad starobného dôchodku, nárok na vyplatenie odchodného mu vznikne, až keď prvýkrát skončí pracovný pomer z dôvodu odchodu do starobného dôchodku.

Teda v tomto prípade pri odchode na riadny starobný dôchodok či invalidný dôchodok musí ísť o prvé skončenie pracovného pomeru zamestnanca.

Na priznanie odchodného nie je rozhodujúce, či sa pracovný pomer zamestnanca končí dohodou, výpoveďou zo strany zamestnanca alebo zo strany zamestnávateľa.

Aký nárok je na odchodné, ak zamestnanec požiada o priznanie starobného dôchodku?

Ďalšou podmienkou na priznanie odchodného je, že zamestnanec pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich dní po jeho skončení (ak počas trvania pracovného pomeru už nie je poberateľom starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku) požiada Sociálnu poisťovňu o priznanie starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku.

V prípade predčasného starobného dôchodku podmienkou na priznanie odchodného je, že zamestnancovi bol priznaný predčasný starobný dôchodok, o priznanie ktorého zamestnanec Sociálnu poisťovňu požiadal pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich dní po jeho skončení. Teda tomuto zamestnancovi/žiadateľovi nárok na odchodné vznikne až po priznaní predčasného starobného dôchodku.

Čo má robiť zamestnanec?

O poskytnutie odchodného zamestnanec nemusí žiadať, Zákonník práce takúto povinnosť zamestnancovi neukladá.

Zamestnanec je však povinný poskytnúť zamestnávateľovi informácie, respektíve preukázať zamestnávateľovi, že spĺňa podmienky na priznanie odchodného.

V prípade, ak zamestnanec už počas trvania pracovného pomeru je poberateľom starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku s poklesom výkonu pracovnej činnosti viac ako 70 %, predloží zamestnávateľovi rozhodnutie o priznaní starobného dôchodku alebo rozhodnutie o priznaní invalidného dôchodku (ak ho už zamestnávateľ nemá k dispozícii).

V prípade, ak ide o zamestnanca, ktorému sa skončí pracovný pomer a ktorý počas trvania pracovného pomeru ešte nie je poberateľom starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku s poklesom schopnosti vykonávať pracovnú činnosť viac ako 70 % ale ešte pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich dní po skončení pracovného pomeru podá žiadosť do Sociálnej poisťovne o priznanie dôchodku, zamestnávateľovi preukáže podanie tejto žiadosti potvrdením Sociálnej poisťovne, prípadne predložením potvrdenej kópie podanej žiadosti, čím sa zároveň preukazuje aj podmienka, že o priznanie dôchodku požiadal pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich dní po jeho skončení, alebo rozhodnutím o priznaní starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku.

Príklad

Čo v prípade predčasného starobného dôchodku?

Situácia je odlišná v prípade predčasného starobného dôchodku, keď je zamestnanec povinný zamestnávateľovi preukázať, že podal žiadosť Sociálnej poisťovni o priznanie predčasného starobného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich dní po jeho skončení a predčasný starobný dôchodok mu bol aj priznaný.

Túto skutočnosť zamestnanec preukazuje zamestnávateľovi rozhodnutím o priznaní predčasného starobného dôchodku a kópiou žiadosti alebo potvrdením Sociálnej poisťovne, že zamestnanec o predčasný starobný dôchodok požiadal ešte pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich dní po skončení pracovného pomeru.

UPOZORNENIE

Tomuto zamestnancovi nárok na odchodné vznikne až po priznaní predčasného starobného dôchodku.

Po priznaní predčasného starobného dôchodku je zamestnávateľ povinný vyplatiť bývalému zamestnancovi odchodné vo výške ustanovenej Zákonníkom práce, kolektívnou zmluvou vyššieho stupňa, prípadne podnikovou kolektívnou zmluvou.

V ktorých prípadoch zamestnávateľ nie je povinný poskytnúť zamestnancovi odchodné?

Zákonník práce ustanovuje aj výnimku z poskytovania odchodného, aj keď zamestnanec spĺňa podmienky na jeho priznanie.

Zamestnávateľ nie je povinný poskytnúť zamestnancovi odchodné, ak sa pracovný pomer skončil podľa § 68 ods. 1 Zákonníka práce, t. j. zamestnávateľ so zamestnancom skončil pracovný pomer okamžite z dôvodu, že zamestnanec bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin alebo zamestnanec porušil závažne pracovnú disciplínu.

V akej výške sa vypláca odchodné?

Viac informácií k tejto téme nájdete v najnovšom čísle časopisu Zriaďovateľ