Novinky v zákone o rodine

1. januára 2016 nadobudla účinnosť novela zákona č. 36/2005 Z. z. o rodine a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „Zákon o rodine“). Pozornosti zriaďovateľov a riaditeľov škôl ani ostatných pedagogických a nepedagogických zamestnancov by zmeny v tomto zákone nemali uniknúť.

Zásadou, že rodičovské práva a povinnosti patria obom rodičom, sa utvrdzuje skutočnosť, že obaja nositelia rodičových práv a povinnosti sú rovnocenní. V praxi sa možno stále stretnúť sa s názormi, že rodičovské práva a povinnosti patria len jednému rodičovi, ak rodičia dieťaťa nežijú spolu a dieťa žije len s jedným rodičom (je mu zverené do osobnej starostlivosti).

Stáva sa, že riaditelia a učitelia škôl a školských zariadení sa (nesprávne) domnievajú, že informácie o dieťati by mali poskytovať len rodičovi, ktorému bolo dieťa zverené do osobnej starostlivosti. Aj rodič, ktorý nemá maloleté dieťa zverené do osobnej starostlivosti, má právo byť o všetkom ohľadne svojho potomka riadne informovaný, nevynímajúc pritom informácie poskytované zo strany základnej (materskej, strednej) školy, ktorú dieťa navštevuje. A to bez ohľadu na súhlas druhého rodiča.

Novelou sa medzi základné zásady Zákona o rodine vložil aj nový článok, ktorý po prvý raz v našom právnom poriadku bližšie definuje záujem dieťaťa, ktorý by mal byť prvoradým hľadiskom pri rozhodovaní vo všetkých veciach, ktoré sa ho týkajú, pričom maloleté dieťa má právo vyjadriť samostatne a slobodne svoj názor vo všetkých veciach, ktoré sa ho týkajú.

Upravilo sa aj dlhodobo kritizované ustanovenie, ktoré neumožňovalo manželovi podať návrh na zapretie otcovstva po uplynutí troch rokov od narodenia dieťaťa, aj keď sa dozvedel o skutočnostiach spochybňujúcich jeho otcovstvo až neskôr. V dôsledku toho, je v súčasnosti možné, že aj v priebehu predškolskej alebo školskej dochádzky dôjde k zrušeniu prípadne zmene zákonného zástupcu, resp. dovtedy zapísaný otec po príslušnom rozhodnutí súdu už ním nebude a nebude ani disponovať rodičovskými právami a povinnosťami.

  • Kedy a za akých okolností môže dôjsť k pozastaveniu rodičovských práv?
  • Kto rozhoduje o bežných a podstatných veciach týkajúcich sa maloletého dieťaťa, keď je dieťa zverené do výlučnej osobnej starostlivosti jedného z rodičov, avšak obaja rodičia zostávajú jeho zákonnými zástupcami?
  • Prečo by mali školy vyjadrenie súhlasu s výberom ZŠ vyžadovať od oboch rodičov a nie len od toho, kto prihlášku podpísal?
  • Ako má postupovať riaditeľ školy, ak medzi rodičmi nie je dosiahnutá dohoda o výbere školy?
  • Ako má zriaďovateľ riešiť financovanie v prípade, keď dieťa navštevuje dve škôlky súčasne? Je možné pomerné rozdelenie finančných nákladov?
  • Ktorá škola vydáva vysvedčenie, ak dieťa plní školskú dochádzku v dvoch ZŠ?

 

 

 

Odpovede na tieto otázky a ďalšie podrobnosti o novinkách v zákone o rodine či o iných legislatívnych úpravách týkajúcich sa škôl a školských zariadení sa dočítate v časopise Zriaďovateľ.