Pracovné náplne zamestnancov školských jedální

Pracovnoprávne vzťahy zamestnancov zariadení školského stravovania pri výkone práce vo verejnom záujme sa spravujú zákonom č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov (ďalej len „Zákonník práce“).

 

Podľa Zákonníka práce vyplýva pre zamestnávateľa povinnosť dohodnúť so zamestnancom v pracovnej zmluve podstatné náležitosti, ktorými sú:
- druh práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma, a jeho stručná charakteristika,
- miesto výkonu práce (obec, časť obce alebo inak určené miesto),
- deň nástupu do práce,
- mzdové podmienky, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve.
 
Druh práce
Druh práce, ktorý má zamestnanec pre zamestnávateľa vykonávať, je jednou z podstatných obsahových náležitostí pracovnej zmluvy. Ide o vymedzenie pracovných činností, ktoré sú náplňou pracovného úväzku zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný a zároveň aj oprávnený zamestnancovi prideľovať len práce podľa dohodnutého druhu práce.
 
V pracovnej zmluve treba ako podstatnú náležitosť dohodnúť nielen druh práce (kuchár), na ktorý sa zamestnanec prijíma, ale je potrebné uviesť aj jeho stručnú charakteristiku (príprava pokrmov). V praxi ide zvyčajne o určenie pracovnej pozície, ktorú dopĺňa stručná charakteristika hlavnej činnosti, ktorú bude počas pracovného pomeru zamestnanec vykonávať. Druh práce určuje rozsah možností, v akom zamestnávateľ zamestnanca riadi a dáva mu pracovné pokyny.
 
Zmena druhu práce
Zmena druhu vykonávanej práce si vyžaduje aj zmenu pracovnej zmluvy uzatvorenej medzi zamestnancom a zamestnávateľom, čo nie je možné bez dohody oboch zmluvných strán. Zamestnávateľ je povinný zmenu pracovnej zmluvy vyhotoviť písomne. 
 
Zamestnávateľ môže preradiť zamestnanca bez jeho súhlasu na inú prácu, ako bola dohodnutá:
- na čas nevyhnutnej potreby,
- ak je to potrebné na odvrátenie mimoriadnej udalosti alebo na zmiernenie jej bezprostredných následkov.
 
Pri preradení zamestnanca na inú prácu musí zamestnávateľ prihliadať na to, aby práca, na ktorú bol preradený, zodpovedala zdravotnej spôsobilosti zamestnanca na prácu, ako aj na to, aby bola preňho vhodná z hľadiska jeho schopností a kvalifikácie.
 
Zostávajúcu časť tohto príspevku si môžete prečítať v publikácii Školská jedáleň, aktualizácia apríl 2024. 
 
Zdroj: Marta Hlavatá, Mgr. Ľudmila Očenášová