Obľúbené spôsoby stravovania: Vyznáte sa v nich?

Časy, kedy sme jedli všetko, čo nám naše mamy naservírovali na tanier, sú dávno preč. Čoraz viac fanúšikov si získavajú celosvetovo obľúbené spôsoby stravovania – vyznáte sa v nich? 

Vegetariánstvo
Jeden z najznámejších spôsobov stravovania je vegetariánstvo . Stretávali sme sa s ním už veľmi dávno v minulosti, kedy sa spájalo s rôznymi náboženstvami. Vegetariáni dobrovoľne vylúčia zo svojho jedálneho lístka mäso, hydinu, ryby, morské plody a živočíšne výrobky ako vnútornosti či želatínu. Aj keď mnoho odborníkov ho považuje za zdravú formu životného štýlu, treba si dávať pozor. Vylúčenie mäsa môže spôsobiť, že niektoré živiny sa ťažšie dostanú do nášho organizmu, lebo rastlinná strava ich neobsahuje. Sú to najmä bielkoviny, železo, vápnik, zinok, vitamíny B12 či K2.

Vegánstvo ako filozofia a životný štýl
Prísnejšou formou stravovania ako vegetariánstvo je vegánstvo . Vegáni žijú v súlade s myšlienkou, že nechcú ubližovať živým tvorom. Rešpektujú všetky zvieratá a odmietajú konzumovať akýkoľvek druh mäsa a živočíšnych výrobkov. Nie je to len o stravovaní, živočíšnym výrobkom sa vyhýbajú vo všetkých oblastiach života. Nepoužívajú ani perie, vlnu, kožu a kožušiny. Vegánstvo nie je diéta, ale životný štýl, ktorý sa prikláňa k harmónii s prírodou. Poukazujú na nehumánne podmienky v mäsovom, kožušinovom a mliekárenskom priemysle. Tiež bojuje proti testom na zvieratách, ktoré sú dnes ešte stále v niektorých štátoch povolené .

Low carb a život bez cukru
Nízkosacharidová strava zažíva veľký boom. Na sociálnych sieťach nájdete množstvo receptov, rád a odporúčaní, ako sa naučiť žiť bez cukru. Hoci sa to zo začiatku môže javiť ako ťažká úloha, nie je to tak. V čom spočíva jeho tajomstvo? V tomto spôsobe stravovania sa výrazne znižuje príjem sacharidov, zvyšujú sa tuky a množstvo bielkovín sa nemení. Z jedálnička sa vylúčia najmä cukor, med, cukrovinky, chlieb a pečivo, zemiaky, múka, škrob, ryža, sladké nápoje, niektoré ovocie. Jeho výhodou je nielen lepší a zdravší pocit, ale aj úprava hmotnosti a formovanie postavy. Dôležité je uvedomiť si, že to nie je diéta, pri ktorej by ste mali hladovať. Naopak, jete do sýtosti a vydržíte omnoho dlhšie bez pocitu hladu.

Raw stravovanie
Živá strava, raw, surová strava alebo aj vitariánstvo je dnes tiež obľúbené a propagované. Podľa tohto spôsobu stravovania je tepelná úprava stravy skôr na škodu, pretože sa nezachováva zloženie potravín. Takáto strava sa spracúva do teploty 45 stupňov, nikdy nie viac. Vďaka šetrnému spracovaniu sa v nej zachovávajú vitamíny, minerály i živiny a je tak omnoho zdravšia. Niektoré látky sa po tepelnej úprave stávajú pre organizmus ťažšie využiteľné a stráviteľné. Z dlhodobého hľadiska ale môže spôsobiť raw stravovanie nedostatok niektorých látok, preto je lepšie kombinovať ho aj s tepelne upravenou stravou.

Paleo stravovanie
Toto stravovanie môžete poznať aj pod pojmom paleolitické. Jednoducho o ňom môžeme povedať, že je založené na princípoch podmienených prírodou. Vychádza z toho, že si so sebou nesieme určitú genetickú výbavu. Existujú stravovacie a životné návyky našich predkov a aj v dnešnej sú pre nás prospešné. V jedálničku je viac tukov ako sacharidov a bielkovín. Naši predkovia sa živili najmä tukmi a boli omnoho zdravší ako my. Civilizačné ochorenia priniesla najmä éra cukru, ku ktorej sa pridalo viacero nesprávnych stravovacích návykov. Podľa Paleo stravovania by sme mali konzumovať také potraviny, na ktoré máme prispôsobenú tráviacu sústavu.

Makrobiotická strava – pestrosť na tanieri
Viacero druhov stravovania súvisí s náboženstvom či etickými princípmi. Makrobiotická strava sa riadi viacerými zásadami – potraviny sa konzumujú podľa ročných období, pochádzajú z našich končín a upravujú sa tradičnými spôsobmi. Funguje na princípe rovnováhy jin a jang – človek je zdravý, ak dosiahne v organizme harmóniu. Jang potraviny sú horúce, korenisté a plné energie ako napríklad vajíčka, mäso, syr a soľ. Jin sú zase chladné a nevýrazné a patria k nim cukor, čokoláda, káva alebo produkty z bielej múky. Kým jang potraviny konzumujeme pravidelne, jin si doprajeme menej často a v menších dávkach.

Zdroj: klocher.sk