Najesť sa v školských jedálňach vegánsky? Vďaka inovatívnemu projektu to už nie je utópiou

Školské jedálne rozdeľujú ľudí na dva tábory. Jedni na ne nedajú dopustiť, iní sa im zasa radšej vyhýbajú. Ťažšie to v nich majú najmä tí, ktorí sa nestravujú konvenčne, či už ide o vegetariánov, vegánov alebo alergikov. Dávno zabehnuté koľaje a recepty školských stravovacích zariadení sa však snaží zmodernizovať projekt Zelená jedáleň, ktorý sa už úspešne implementoval na viacerých slovenských univerzitách.
Obľuba bezmäsitého či rastlinného stravovania stúpa nielen vo svete, ale aj u nás. Pribúdajú u nás vegetariáni či vegáni, no aj ľudia, ktorí sa síce nechcú vzdať živočíšnych potravín úplne, no chcú ich obmedzovať, či už kvôli environmentálnym, etickým alebo zdravotným dôvodom. Ponuka školských jedální však len málokedy odráža tieto stravovacie smery. Zmeniť sa to pokúša projekt Zelená jedáleň , ktorý spustila organizácia Slovenská vegánska spoločnosť pred dvoma rokmi po tom, čo aktivistka Tamara Stohlová priniesla vegánske stravovanie do jedálne v študentských domovoch Mlyny UK v Bratislave.
Členovia Slovenskej vegánskej spoločnosti rozmýšľali nad viacerými inštitúciami, ako školy či nemocnice, ktorým by mohli predostrieť nápad zaradiť aspoň jedno vegánske jedlo denne do ponuky, ako aj pomôcť s výberom receptov a realizáciou. Najvhodnejšie im pripadali práve vysoké školy, keďže ich navštevujú mladí ľudia, ktorí lepšie vnímajú a chápu ako etické, tak i zdravotné stránky vegánstva.


Minulý rok sa do projektu zaradili jedálne na bratislavskej STU, Technickej univerzity v Košiciach, Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach a Univerzity Cyrila a Metoda v Trnave. V tomto semestri sa zapojilo ďalších 8 univerzít , a to Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Ekonomická univerzita v Bratislave, Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne, Technická univerzita vo Zvolene, Paneurópska vysoká škola, Vysoká škola ekonómie a manažmentu verejnej správy v Bratislave, Prešovská univerzita v Prešove, a tou najnovšou je Slovenská zdravotnícka univerzita, ktorá spustila vo svojej jedálni ponuku s vegánskym jedlom posledný septembrový deň. Najesť sa tu môžu nielen študenti ale aj zamestnanci z okolitých nemocníc, ministerstva či bežná verejnosť.
“ Chceme byť o krok vpred a taktiež vychádzať v ústrety všetkým stravníkom . Sami sme fanúšikovia zdravého stravovania a myslíme si, že zaraďovanie čisto rastlinných jedál do denného menu by malo byť dnes už samozrejmosťou, najmä ak ide o inštitúcie v blízkosti nemocníc," uviedol majiteľ jedálne Mediculina Ján Novotný.
“Snažíme sa o to, aby cieľovou skupinou pre tieto jedlá neboli len vegetariáni alebo vegáni, ale najmä konvenčne stravujúci sa ľudia všetkých vekových kategórií. Sú to najmä bežní stravníci, ktorí by si občas radi dopriali zmenu, vyskúšali nové chute či potraviny. Samozrejme, bude veľkým plusom, ak si stravníci rastlinnú stravu obľúbia a postupne ju začnú uprednostňovať nielen kvôli vlastnému zdraviu, ale aj našej planéte, " uviedla Hana Závodská z projektu Zelená jedáleň počas oficiálneho otvorenia jedálne, ktorého sa zúčastnil aj známy moderátor, fitnessák a vegán Martin Šmahel. “Veľmi sa teším, že sa týmto smerom uberajú práve kuchyne na akademickej pôde. Sľubuje to uvedomelú budúcnosť a práve na tom najviac záleží. A som rád, že môžem byť toho aspoň malou súčasťou," uviedol.
A ako takáto modernizácia školských jedální prebieha? Ak sa po oslovení univerzitám či prevádzkovateľom jedálne nápad zapáči, Slovenská vegánska spoločnosť u nich zorganizuje workshop s profesionálnymi vegánskymi kuchármi (napr. z Balans bistra či Plantáž bistra), v rámci ktorého učia personál jedální variť vegánske recepty, oboznamujú ich s informáciami o rastlinnej strave a dostanú tiež knižku v ktorej sa nachádza 25 chutných vegánskych receptov pre inšpiráciu. "Na začiatku bývajú kuchári či kuchárky trochu nedôverčiví, je to pre nich niečo nové, často si myslia, že vegánske recepty sú len šaláty či tofu a nič iné. Darí sa nám však tieto predsudky prekonať a kuchárky odchádzajú z workshopu nadšené , jedlo nielen pripravia, ale aj ochutnajú a zistia, že je veľmi chutné. Zároveň zistia, že sú to jedlá veľmi sýte, takže študent neodíde z jedálne hladný," uviedla pre Noizz Hana Závodská.
"Ak sa univerzity zapoja, majú šancu stať sa modernejšími , keďže vegánska kuchyňa je medzi študentmi stále obľúbenejšia. Na vegánov či vegetariánov nie je často prihliadané, v jedálniach nachádzajú stále tie isté recepty ako kedysi. Málo možností majú nielen vegáni, ale aj napríklad ľudia s alergiou na laktózu či s celiakiou," uviedla Hana Závodská.

Projekt Zelená jedáleň koncipuje recepty tak, aby boli náklady na uvarenie takýchto jedál podobné tým klasickým so živočíšnymi zložkami. " To, že vegánstvo je drahé, je stigma, ktorá sa okolo tohto jedla neprávom rozšírila. Tieto jedlá nemajú na výrobu vyššie náklady, pokiaľ sú zložené čisto zo zeleniny či strukovín. Ak je v ňom zahrnuté aj tofu či sójová smotana, tam sú náklady len o niečo vyššie," informuje Závodská.
Študenti si môžu pochutiť na klasických receptoch z jedální vo vegánskej verzii, ako napríklad čevapčiči, koložvárska kapusta, paprikáš, ako aj na receptoch zahraničných kuchýň, ako napr. chilli sin carne, kung pao, nasi goreng či ryža s africkou omáčkou.
"Od študentov máme len pozitívnu odozvu. Keď sme projekt rozbehli a oznámili sme zoznam univerzít, ktoré sa zapájajú, zrazu nám začalo nám chodiť množstvo e-mailov, v ktorých nám písali rôzni študenti a ďakovali nám," dodala Závodská.
Projekt Zelená jedáleň si dáva za cieľ, aby raz ponúkali aspoň jedno vegánske jedlo denne všetky slovenské univerzity, pričom do budúcna nevylučujú ani oslovenie stredných či základných škôl.

Zdroj: noizz.sk