Môže katalóg potravín zlepšiť ekonomiku výrobcov?

V súvislosti s rôznymi potravinovými škandálmi sa čoraz viac hovorí o surovinách z akých sa varí v školských zariadeniach, či sociálnych ústavoch. Tým, že domáce potraviny prechádzajú prísnejšou kontrolou, sú zárukou bezpečnosti. Národný katalóg potravín má dostať práve slovenské suroviny do našich verejných jedální.

minced-meat-2371620_1280.jpg

Jeho pilotná verzia sa spustila v druhej polovici augusta a po overovacej fáze sa má dostať do praxe. Celý projekt Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR koordinuje Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum (NPPC) – Výskumný ústav potravinársky. O téme Národného katalógu potravín diskutovali v rámci odborných stolov aj zástupcovia potravinárov na tohtoročnom Agrokomplexe.
Takýto model zabezpečenia surovín pre verejné stravovanie sa nedotýka len školských jedální, ale aj jedální pri rôznych strediskách sociálnej starostlivosti, samosprávnych či štátnych inštitúciách. Dohromady ide zhruba o milión stravníkov. Nový model má byť dobrovoľným, a má byť ideálnou možnosťou pre prevádzkovateľa stravovne ako objednávať suroviny ľahko elektronickou formou a ako získa čo najľahší prehľad o situácii na trhu. Často sa totiž stáva, že aj pri verejných obstarávaniach vedúce jedální idú čo najľahšou cestou.

„Dnes musia ísť školské jedálne formou verejného obstarávania, v prípade sumy do 40-tisíc eur im stačia tri ponuky. Platí norma zjednodušenia verejného obstarávania. Často sa však stáva, že vedúce školských jedální často problematicky špecifikujú potravinu, ktorú chcú nakúpiť. Základným nedostatkom pre zabezpečenie kvalitných potravín pre školské stravovanie je nedostatočný opis produktu. NPK ponúkne systém obstarania kvalitných a bezpečných potravín, ktoré sú opísané kvalitatívnymi parametrami a vie ich zabezpečiť do verejného stravovania,“ hovorí Zuzana Nouzovská, riaditeľka Výskumného ústavu potravinárskeho, ktorý je súčasťou NPPC.
Nový Národný katalóg potravín, ktorý bude mať elektronickú podobu privítali aj slovenskí potravinári.

„Slovenské potraviny, ktoré by sa dostávali do jedální by prospeli tomu, aby zdravotný stav obyvateľstva bol lepší. A navyše by bol ďalším odbytovým kanálom pre našich producentov. Môžem potvrdiť, že naši potravinári vedia zabezpečiť celú škálu potravín, ktorá sa vyžaduje z hľadiska surovín do verejných jedální,“ hovorí podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Dušan Janíček.

Po novom systéme ako dostať slovenské potraviny ako suroviny do jedální volajú producenti už roky. A potravinové škandály rôznych dovozových potravín ich argumenty potvrdzujú. Pripomína riaditeľ Únie hydinárov Slovenska Daniel Molnár.
„Podiel slovenských potravín je nízky, v sektore stravovania je alarmujúci. Robili sme si viacero prieskumov v zariadeniach školského stravovania i štátnych organizáciách. Prvý problém je ten, že nákupca nevie rozoznať, ktorá potravina je slovenská. V našom prípade hydinového mäsa takýto problém nie je, pretože naši výrobcovia majú dostatočne označené produkty. Ale platí to vo všeobecnosti. Druhý problém je v systéme verejného obstarávania a v tom ako funguje a ako je nastavený,"hovorí Daniel Molnár.
Zuzana Nouzovská informuje, že keď začali pracovať na katalógu, zistili, že jedálne potrebujú základné potraviny a používajú zhruba 150 druhov surovín, ktoré spracovávajú do jedál.

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.