Jedáleň a chrípka v školách

Zákon č. 245/2003 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov v ustanovení § 150 ods. 5 priznáva riaditeľovi školy právo poskytnúť žiakom zo závažných dôvodov, najmä organizačných a prevádzkových, počas školského roka najviac päť dní voľna v období školského vyučovania. Ale ako je to s jedálňami?

Legislatívne východiská

Vyhláška MŠ SR č. 231/2009 Z. z. o podrobnostiach o organizácii školského roka v základných školách, stredných školách, v základných umeleckých školách, v praktických školách, odborných učilištiach a v jazykových školách v znení vyhlášky MŠVVaŠ SR č. 518/2010 Z. z.:

• v § 3 ods. 8 až 10 sa určuje kompetencie a povinnosti ministerstva školstva a riaditeľa školy pri udelení mimoriadneho voľna žiakom škôl a stanovuje sa spôsob informovania verejnosti a príslušných orgánov (zriaďovateľa a okresný úrad – odbor školstva),

  • v § 4 dáva riaditeľovi možnosť zabezpečiť v spolupráci so zriaďovateľom počas dní voľna prevádzku školského zariadenia (napr. školského klubu detí a školskej jedálne), avšak okrem dní voľna poskytnutých z dôvodu epidémie a pandémie.

Osobitnou možnosťou udelenia voľna je prerušenie výchovno-vzdelávacieho procesu na základe metodického usmernenia MŠ SR č. 15/2005-R z 31.10.2005, ktorým sa vydáva Plán opatrení pre základné a stredné školy a školské zariadenia pre prípad pandémie chrípky v Slovenskej republike:

  • Ministerstvo školstva SR ho vydalo s cieľom predchádzať a zmierniť zdravotné, sociálne a ekonomické následky vzniku pandémie chrípky,
  • vzťahuje sa na činnosť škôl a školských zariadení, zriaďovateľov a orgány štátnej správy,
  • ukladá riaditeľom povinnosť, aby každoročne v čase od 15. novembra do 15. apríla sledovali a vyhodnocovali počet detí a žiakov neprítomných vo výchovno-vzdelávacom procese a v súvislosti s tým zistenia oznamovali príslušným orgánom a prijímali na základe ich odporúčaní rozhodnutia.

Dôvodom na poskytnutie riaditeľského voľna v školách a školských zariadeniach sú závažné, najmä organizačné a prevádzkové prípady. Ak ide o cirkevnú školu, za závažný dôvod sa považuje aj významný cirkevný sviatok.

Organizačné dôvody:

  • testovanie,
  • prijímacie skúšky,
  • maturitné skúšky,
  • spoločenské podujatia organizované školou (slávnostná akadémia, Deň učiteľov...),
  • vzdelávacie aktivity organizované školou pre zamestnancov.

Prevádzkové dôvody:

  • rôzne opravy v budove školy, ktoré môžu z hygienických dôvodov narušiť výchovno-vzdelávací proces,
  • začiatok rozsiahlejšej rekonštrukcie školy (napr. pred letnými prázdninami),
  • havárie.

Chrípkové prázdniny

V  praxi často používaný výraz „chrípkové prázdniny“ nemá žiadnu oporu v zákone. V podstate ide o dni voľna poskytnuté riaditeľom školy na základe odporúčania regionálneho úradu verejného zdravotníctva.

Kompetencie a povinnosti riaditeľov pri poskytnutí voľna z dôvodu zvýšenej chorobnosti (chrípky) v škole sú vo vzťahu k žiakom, zamestnancom, zákonným zástupcom detí, zriaďovateľovi a orgánu miestnej štátnej správy identické ako pri poskytnutí voľna z iného dôvodu.

ŠKD a školská jedáleň

Riaditeľ môže v čase poskytnutia voľna v spolupráci so zriaďovateľom podľa druhu školy a miestnych podmienok zabezpečiť prevádzku školského výchovno-vzdelávacieho zariadenia (napr. školského klubu detí, centra voľného času, ak je súčasťou školy) vrátane pedagogického dozoru.

Taktiež môže, ak to podmienky dovoľujú, zabezpečiť prevádzku školskej jedálne. Takéto služby sa neposkytujú, ak ide o dni voľna z dôvodu epidémie a pandémie.

Poskytnutie riaditeľského voľna sa nevzťahuje na materské školy.

O tom, aké sú povinnosti riaditeľa školy voči orgánom štátnej správy v prípade poskytnutia riaditeľského voľna a ako postupovať vo vzťahu voči zamestnancom sa dočítate v diele Školské jedálne.

PHDR. KVETOSLAVA KOMANICKÁ

PAEDDR. MÁRIA KUBOVIČOVÁ