Do lavíc po novom: školy pôjdu podľa semaforov

Minister školstva Branislav Gröhling predstavil nové pravidlá, ktorými sa bude riadiť povinná dochádzka od septembra.

Keď prišla prvá vlna ochorenia COVID-19, v rámci zamedzenia šírenia pandémie všetky školy prerušili vyučovanie na 77 dní. Aby sa podobný krízový stav nezopakoval, do nového školského roka vstúpia vzdelávacie zariadenia už dôsledne pripravené. Scenár, ktorý včera predstavil Gröhling, je jednoduchý. Ak bude ich pomyselný semafor svietiť na zeleno, znamená to, že žiaci sa môžu vzdelávať v normálnom režime. Jediné, čo sa zmení, je, že ráno prídu v rúškach, vydezinfikujú si ruky a budú dodržiavať rozstupy. V prípade žiakov prvého stupňa si následne deti budú môcť v triede rúška zložiť.
Čím starší, tým viac prevencie Pre žiakov druhého stupňa a stredoškolákov budú zelené pravidlá prísnejšie. Ochrana nosa a úst je pre nich prvé dva týždne povinná počas celého vyučovania. Školy pritom v nosení rúšok v triedach význam nevidia. „Deti po skončení školy rúško nosiť nebudú a stretnú sa aj medzi sebou v skupinách, navštívia rôzne podujatia, krúžky a športy,“ hovorí pre HN Gabriel Kalna, riaditeľ Základnej školy Pavla Marcelyho v Bratislave. Najťažšie bude podľa neho ustriehnuť žiakov druhého stupňa.
Rovnaký názor má Viktor Križo zo Slovenskej komory učiteľov. „Pubertiakov neustrážite. Keď v triede niekto ochorie, aj tak všetci idú do karantény, potom je zbytočné, aby mali rúška v triede,“ konštatoval Križo. Privítal, že rúška budú povinné len prvé dva týždne, pretože podľa jeho slov môže narušiť komunikáciu medzi žiakom a učiteľom a znemožniť interaktivitu vyučovania. „Bude to problém, keď príde učiteľ, ktorý žiakov nepozná, budú mať zakrytú polovicu tváre a on nebude vedieť, kto je kto,“ poznamenal.
Keďže sa má predísť miešaniu žiakov z iných tried, spojená popoludňajšia družina bude zrušená. A aby sa nehromadili v radoch na obed, do jedálne budú vstupovať po skupinkách a vo vyhradených časoch. Okrem toho do 20. septembra žiaci prídu aj o športové aktivity v telocvični.


Dezinfikovanie rúk pri príchode do školy bude povinné pre všetky školy. Na dezinfekcie prispeje aj rezort školstva. Gröhling informoval, že na opatrenia pre školy vyčlenili dokopy štyri milióny eur a tie rozrátajú podľa počtu žiakov. „Školy do sto žiakov dostanú okolo 600 eur, školy nad 500 žiakov do tritisíc,“ uviedol.
Na otázky chýbajú odpovede Semafor sa prepne zo zelenej na oranžovú vo chvíli, keď škola dostane podozrenie na prvého nakazeného. Gröhling upozornil, že v takomto prípade majú školy urýchlene informovať rodičov a tí následne lekára. „Ak by mali školy volať na regionálny úrad verejného zdravotníctva vždy, keď niekto zakašle, volali by neustále,“ poznamenala Elena Prokopová, odborníčka rezortu zdravotníctva pre všeobecnú starostlivosť pre deti a dorast.
Školy v tejto súvislosti namietajú, že už aj na začiatku prvej vlny vedeli, na koho sa majú obrátiť. Problémom boli chýbajúce odpovede. „Keď nastala pandémia, k nikomu kompetentnému sme sa nevedeli dovolať a na mailové odpovede sme čakali veľmi dlho alebo vôbec neprišli,“ povedala Katarína Jandová, riaditeľka Základnej školy Bieloruská v Bratislave. „Je potrebné, aby existoval špeciálny vyškolený tím, ktorý bude vedieť školám promptne a rýchlo poradiť a prípadne poskytnúť nejaký postup. Je to lepšie, ako vytvárať školám návody,“ myslí si Viktor Križo zo Slovenskej komory učiteľov.
Najprísnejšie opatrenia prídu, keď škola identifikuje dvoch a viac nakazených. Vtedy semafor zasvieti na červeno. V tejto fáze už žiaci prichádzajú do školy po etapách, pri vstupe im odmerajú teplotu. Materské a základné školy budú musieť rozdeliť žiakov do menších skupín a stredné a vysoké školy budú učiť len na diaľku.
Samotní učitelia majú z vývoja epidemiologickej situácie obavy. Dôvodom je podľa Križa hlavne to, že priemerný vek slovenského pedagóga je nad 50 rokov. „Máme extrémne veľa dôchodcov, obávame sa, že niekto zakašle a učiteľ povie, že ide domov,“ vysvetlil.
Manuály na štart nového školského roka rozoslalo včera školám aj ministerstvo v Česku. Opatrenia sú tam rozdelené podobne ako u nás podľa farieb, avšak na informatívne, odporúčané a povinné. Rúška si žiaci nasadia len na chodbách a priestory odporúčajú pravidelne vetrať.

Zdroj: Hospodárske noviny