Kaleidoskop – október 2021

Dobrý deň,

októbrový kaleidoskop bude “deutsch”. 3. októbra 1990 bolo zavŕšené znovuzjednotenie Nemecka. Zjednotenie bolo vyvrcholením dlhodobých snáh západonemeckých politikov a želaní východonemeckej verejnosti. Prispeli k nemu aj politické zmeny v krajinách smerom na východ. Prijmite naše pozvanie … a “Willkommen in Deutschland”.

Postupne “ochutnáme” z nemeckého piva, zahráme sa s plyšovým macíkom, spoznáme najväčšie nemecké firmy, zoznámime sa s pánmi Kochom a Ohmom, tí budú viac než dôstojnými spoločníkmi, nudiť sa nebudete :)

Redakcia Školského portálu

Biológia - Heinrich Hermann Robert Koch

Bol nemeckým lekárom a považuje sa za zakladateľa bakteriológie. Vedeli ste, že okrem pôvodcu tuberkulózy - Mycobacterium tuberculosis objavil aj pôvodcu antraxu - Bacillus anthracis a cholery - Vibrio cholerae? Je nositeľom Nobelovej ceny z roku 1905.

Vypracoval tzv. Kochove postuláty, ide o súbor pravidiel, ktoré sa dodnes používajú pri preukazovaní príčinnej súvislosti medzi predpokladaným pôvodcom choroby a chorobou samou. Vyvinul viaceré postupy na fixáciu, farbenie a fotografovanie mikroskopických preparátov, ale aj nové spôsoby pestovania čistých bakteriálnych kultúr.

V našom experimente si takú bakteriálnu kultúru spolu pripravíme.

Tematický celok:

   Spoločenstvá organizmov

   Život s človekom v ľudských sídlach

Cieľom je rozvíjať kompetencie v oblasti prírodných vied, konkrétne:

  Rozlíšiť organizmy podľa vonkajšej stavby,
  navrhnúť sa realizovať projekt na poznávane organizmov žijúcich v okolí svojho bydliska alebo školy.

Stiahnite si dokument

Fyzika - Georg Simon Ohm

Bol nemecký fyzik a matematik. Jeho najznámejším objavnom je zákon, ktorý nesie jeho meno a vysvetľuje závislosť elektrického prúdu od napätia. Zaoberal sa aj fyzikálnou podstatou sluchu.

Ohmova vedecká kariéra nebola vôbec priamočiara a jednoduchá. Súdobí fyzici nedokázali oceniť jeho jav a na jeho knihu “Galvanický okruh spracovaný matematicky” sa dívali s nedôverou a ostro ju kritizovali. V tom čase sa “matematika vo fyzike príliš nenosila”. Ohma toto ignorovanie objavu, zlé materiálne podmienky na experimenty znechucovali a roztrpčovali.

My samozrejme Ohmov zákon nebudeme ignorovať, ale si ho vysvetlíme jednoduchým experimentom.

Tematický celok

   Magnetické a elektrické javy. Elektrický obvod.

Cieľom je rozvíjať kompetencie v oblasti prírodných vied, konkrétne:

  Riešiť úlohy s využitím Ohmovho zákona.

Stiahnite si dokument

Chémia - Nemecké pivo

Pivovarníctvo má v Nemecku dlhoročnú tradíciu. Najznámejšie sú pšeničné pivá tzv. “Weizenbier” a silnejšie pivá typu “bock”. Varenie piva má v krajine presné pravidlá, ktoré sa musia dodržiavať, najznámejšiu je tzv. “Reinheitsgebot” - pivný zákon, ktorý vymedzuje ingrediencie, ktoré sú povolené pri výrobe piva. Koncom apríla 2016, tento zákon oslavoval 500. výročie a je vôbec najstarším zákonom na svete takéhoto druhu. Všetko to začalo v roku 1516 vyhláškou bavorského vojvodu Viléma IV., ktorý vyhlásil, že pivo môže obsahovať len vodu, jačmeň a chmel. Kvasinky boli pridané až dodatočne.

Aj v rámci nášho pracovného listu si vyrobíme “pivo”.

Tematický celok

   Významné chemické prvky a zlúčeniny

Cieľom je rozvíjať kompetencie v oblasti prírodných vied, konkrétne:

  Orientovať sa na stupnici pH,
  určiť pH pomocou indikátora pH roztoku,
  uviesť príklady a využitie neutralizácie.

Stiahnite si dokument

Matematika - Nemecká spolková republika

Nemecko je stredoeurópsky štát rozdelený na 16 spolkových krajín. Nachádza sa v miernom podnebnom pásme a je najľudnatejším štátom Európskej únie. Nemecko je relatívne chudobné na suroviny, jeho hospodárstvo sa sústreďuje na priemysel a služby. Patrí k ekonomicky najvyspelejšie krajiny na svete. Je špičkové v automobilovom, elektrotechnickom, strojárenskom a chemickom priemysle. Vedeli ste, že z 500 najväčších firiem na svete je 37 nemeckých?

Práve najväčšími firmami v krajine sa budeme zaoberať aj v našom pracovnom liste.

Tematický celok:

   Vytvorenie oboru prirodzených čísel do a nad milión

Cieľom je rozvíjať kompetencie v oblasti prírodných vied, konkrétne:

  Vyriešiť jednoduché slovné úlohy, v ktorých sa vyskytujú ako podnet dáta (tabuľky, diagramy, mapy, schémy).

Stiahnite si dokument

Prírodoveda - Medvedík od Margaret Steiff

Vyzerá to tak, že jeden z prvých plyšových medvedíkov vôbec bol vyrobený v dedinke Giegen an der Brenz v Nemecku Margaretou Steiffovou. Zaujímavé je, že bola na vozíku a pravú ruku používala len veľmi obmedzene v dôsledku prekonanej obrny. V polovici 19. storočia by nikto nepovedal, že táto dáma bude zakladateľkou jednej z najznámejších hračkárskych firiem všetkých čias. Najprv sa vyučila za krajčírku a za prvé peniaze kúpila vlastný šijací stroj. V módnom časopise objavila strih na sloníka - ihelničku a tu sa začal príbeh plyšových hračiek Steiff. Margaret si nechala svoje hračky v roku 1892 patentovať. V roku 1902 plyšového medvedíka navrhol jej synovec Richard. Ruky a nohy macíka sa pohybovali a povrch bol z jemnučkého mohérového plyšu. Macko mal premiéru na veľtrhu v Lipsku.

Aj v našom pracovnom liste sme skryli macíka. Nájdete ho?

Tematický celok:

  Živočíchy

Cieľom je rozvíjať kompetencie v oblasti prírodných vied, konkrétne:

  Opísať spôsob života vybraných zástupcov živočíšnej ríše.

Stiahnite si dokument