Kaleidoskop – apríl 2022

Dobrý deň,

aprílový kaleidoskop bude viac rozlietaný ako obyčajne.

Lietanie sme si ako nosnú tému nezvolili náhodne. V roku 1968 bol na podnet Medzinárodnej leteckej federácie (FAI) zvolený 12. apríl Svetovým dňom letectva a kozmonautiky. Je stanovený na deň, keď do vesmíru letel prvý človek – kozmonaut – Jurij Alexandrovič Gagarin. Obletel Zem v kozmickej lodi Vostok a tento 108 minútový let otvoril tak pomyselné dvere do vesmíru. Pripravili sme si pre vás rozlietané pracovné listy, veríme, že sa pri nich zabavíte a aj niečo nové dozviete.

Redakcia Školského portálu

Biológia - ... ako vták

Túžba lietať bola v ľuďoch už od nepamäti. Už v 6. storočí sa Číňania pokúšali lietať na šarkanoch. Prvý let klzákom predviedol Abbas Ibn Firnas v Andalúzii v 9. storočí. Leonardo da Vinci sa vo viacerých svojich dielach venoval možnostiam a spôsobom ako lietať.
Avšak prvé „ozajstnejšie“ pokusy lietať boli realizované pomocou teplovzdušných balónov v 18. storočí, o storočie neskôr klzákmi lietal Otto Lilienthal a v roku 1903 predstavili bratia Wrightovci prvé lietadlo s vlastným pohonom. V našom pracovnom liste pôjdeme o niečo späť, zamerali sme sa primárne na vtáky.

Tematický celok:

   Stavba a funkcie tela stavovcov

Cieľom je rozvíjať kompetencie v oblasti prírodných vied, konkrétne:

  •   Vysvetliť význam orgánových sústav stavovcov.
  •   Identifikovať orgánové sústavy stavovcov pomocou obrázkov.
  •   Pozorovať kožné útvary stavovcov a zhodnotiť ich význam.

Stiahnite si dokument

Fyzika - Aeroplán

Je druhom technického zariadenia, ktoré je schopné lietať – pohybovať sa v atmosfére. Poznáme viacero spôsobov delenia lietadiel, jeden z nich sa zameriava na princíp prekonávania gravitácie, ide o lietadlá ľahšie ako vzduch – aerostaty a ťažšie ako vzduch – aerodyny, podľa možnosti využitia palubného zdroja pohonu sa delia na bezmotorové alebo motorové, podľa prítomnosti ľudskej obsluhy na pilotované a bezpilotované a tie môžu byť diaľkovo riadené alebo autonómne. V súvislosti s témou aprílového kaleidoskopu sme si pre vás pripravili pokus ... tento raz si nezalietame, budeme sa vznášať.

Tematický celok

   Skúmanie vlastností kvapalín, plynov, tuhých látok a telies

Cieľom je rozvíjať kompetencie v oblasti prírodných vied, konkrétne:

  •   Opísať pozorované javy pri skúmaní vlastností telies a látok.
  •   Overiť jednoduchým experimentom vybrané vlastnosti kvapalín, plynov a tuhých telies.
  •   Vytvoriť a prezentovať projekt primeraný obsahu vyučovania.

Stiahnite si dokument

Chémia - Kyslíkové masky v lietadle

Ak ste leteli lietadlom, nevyhli ste sa upozorneniam týkajúcich sa bezpečnosti. Žlté kyslíkové masky patria neodmysliteľne k vybaveniu lietadla. Viete čo sa stane v momente, keď si takúto masku nasadíte?
V momente, keď si dáte masku na tvár, generátor umiestnený nad každým sedadlom začne produkovať kyslík. Tento systém však dokáže dodávať kyslík maximálne 20 minút. Je to dostatočne dlhý čas na to, aby sa lietadlo dostalo do výšky, kde je dostatočná koncentrácia vzduchu na dýchanie.

 

Tematický celok

   Chemické reakcie

   Významné chemické prvky a zlúčeniny

Cieľom je rozvíjať kompetencie v oblasti prírodných vied, konkrétne:

  •   Vedieť vysvetliť pozorované javy na základe chemických zákonov.
  •   Prakticky overiť priebeh, prejavy a výsledky oxidačno-redukčných reakcií.

Stiahnite si dokument

Matematika - Poznáte Cri-Cri?

Ide o najmenšie lietadlo na elektrinu na svete, pochádza z Francúzska a je postavené len pre jedného človeka. Pilot nesmie vážiť viac ako 90 kg. Rozpätie krídel je 5 metrov a jeho dĺžka je 3,9 metra. Prázdne lietadlo má hmotnosť len 63 kg. Na pohon slúžia dva piestové motory. Na jedno nabitie batérie zaletíte pri maximálnej rýchlosti 60 uzlov maximálne pol hodinu (a to by mal pilot myslieť ešte na skutočnosť, že bude musieť pristáť).
Toto lietadlo sa nikdy sériovo nevyrábalo, ale záujemcovia si ho môžu postaviť sami podľa výkresov Colombana, ktorý lietadlo ako prvý zostrojil. V našom pracovnom liste sa nebudeme venovať najmenšiemu lietadlu, ale práve naopak, zvolili sme si to najväčšie.

Tematický celok:

   Slovné úlohy

Cieľom je rozvíjať kompetencie v oblasti prírodných vied, konkrétne:

  •   Riešiť jednoduché slovné úlohy.

Stiahnite si dokument

Prírodoveda - Najväčšie vtáky na svete

Viete, ktoré vtáky patria do prvej desiatky najväčších? Ak by sme začali od „konca“, 10. miesto si vyslúži pelikán kučeravý, pred ním sa umiestnil albatros kráľovský, osmičku má drop najväčší, pred ním je labuť veľká, 6. miesto si zasluhuje morka divá, 5. je nandu pampový, štvrtý je najväčší tučniak – tučniak obrovský (cisársky), bronz obsadil emu hnedý, striebro kazuár veľkoprilbý a víťazom sa stáva pštros dvojprstý. Skúste sa zamyslieť, ktoré z týchto najväčších vtákov sú schopné lietať. Práve schopnosti lietať sme sa venovali v pracovnom liste.

Tematický celok:

  Živočíchy

Cieľom je rozvíjať kompetencie v oblasti prírodných vied, konkrétne:

  •   Vedieť opísať spôsob života vybraných zástupcov živočíšnej ríše.

Stiahnite si dokument