Prešovská župa určila počet tried pre prvákov na stredných školách

Ešte pred dvoma rokmi bol na stredných školách v pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja o 3-tisíc miest viac, ako bola skutočná potreba. Vlani to bolo podobné, počet sa znížil len na 2 500.
Poslanci preto hľadali spôsob, ako urobiť také opatrenia, aby počet prvých ročníkov bol nastavený podľa skutočnej potreby a neotvárali sa zbytočné triedy. Redukcie sa dotkli najmä gymnázií v okresoch, kde počet obyvateľov nestúpa. Dotklo sa to aj niektorých odborných škôl.
Vo VZN nastavili pravidlá, zohľadnili špecifiká vo všetkých 13 okresoch aj potreby trhu práce. Poslanci aj školy mali čas na pripomienkovanie VZN. Na úrad bolo doručených 28 pripomienok, ale komisia školstva vyhovela len 12 z nich.

Napriek dohodám a nastaveným pravidlám sa zámery celkom nenaplnili. Ukázalo sa, že aj tak bude na stredných každého typu o 1 130 miest viac, ako je reálna potreba.
„Prekvapil ma postoj jednotlivých okresov. Zhodli sa v tom, že regulácia je dobrá, ale nech nezačíname u nich. Možno nebudú spokojní všetci, lebo niektoré pripomienky sme nemohli akceptovať, nerešpektovali demografiu v danom okrese,“ povedal na zastupiteľstve predseda školskej komisie Marián Damankoš (SDKÚ).

Poslankyňa Alena Madzinová z Popradu (KDH, SDKÚ, Most- Híd) pripomenula, že VZN nevystihuje požiadavky reálneho trhu práce vo všetkých okresoch.
Jednotlivé školy by sa mali podľa nej viac profilovať. Bola nespokojná s tým, že oblasť Vysokých Tatier trpí nedostatkom profesií ako je kuchár, čašník, cukrár či podnikanie v cestovnom ruchu. Nepáčilo sa jej, že ich školy s týmto zameraním budú mať obmedzený počet tried a tým pádom znížený normatív.

Miroslav Bujda (Smer) z Bardejova podal osobitný návrh, aby na Súkromnej strednej odbornej škole na Hviezdoslavovej ulici bol otvorený ešte jeden prvý ročník pre učebné odbory. Zdôvodnil to tým, že región profesie ako operátor drevárskej a nábytkárskej výroby, kozmetička či vizážistka potrebuje.
O tomto návrhu poslanci hlasovali osobitne. Podporilo ho 40 poslancov, 15 boli proti. VZN totiž určuje pravidlá nielen pre školy v pôsobnosti PSK, ale aj pre súkromné a cirkevné.
Prešovský župan Peter Chudík zdôraznil, že problém regulovania a profilovania škôl je ich veľkou úlohou. „Ideme teraz dobrým trendom. Znižujeme počet tried, a aj keď bude miest o 1 130 viac, je to lepšie ako pred rokom alebo dvoma. Možno už na budúci rok sa nám podarí nastaviť stav optimálne,“ poznamenal Peter Chudík. Pripomenul tiež, že tlačia pred sebou balvan ešte z čias, keď počet stredných škôl a tried určovalo ministerstvo školstva bez toho, aby do mohla župa do systému zasahovať. Ich počet bol veľkorysý, ale nenaplnili sa všetky školy, počet zamestnancov ostal rovnaký a výdavky na prevádzku sa neúmerne zvyšovali. Tento stav sa od roku 2010 postupne snažia zmeniť.

Za nové VZN o počte tried v stredných školách napokon zahlasovalo 57 krajských poslancov.

Zdroj:sme.sk