Učíte informatiku a neviete, ako motivovať žiakov?

09.02.2017
Vzdelávanie a výchova

Začiatkom februára absolvovali v Bratislave prví učitelia informatiky školenie, na ktorom sa zoznámili s novou interaktívnou hrou a možnošťami jej využitia priamo vo vyučovacom procese. Zhodli sa na tom, že GalaxyCodr sa dá využívať pri práci s menšími deťmi a hra je vhodná už aj pre druhákov a tretiakov na prvom stupni základných škôl.

Programovanie nie je najjednoduchšia disciplína, ale vďaka moderným postupom sa dá dosiahnuť to, že sa už malé deti môžu naučiť prvé kroky programovania. Deti sa však potrebujú vzdelávať hravou formou a práve nová interaktívna hra s názvom GalaxyCodr im k tomu môže pomôcť. GalaxyCodr je edukačná hra, ktorá zábavným spôsobom naučí žiakov princípy programovania, keď počas hry dieťa sprevádza animovaná postavička Tima z vesmírnej budúcnosti.

Ako dieťa programuje pomocou hry?

Hrdina musí za pomoci šikovných programátorských schopností dieťaťa prekonať rôzne nástrahy, ktoré na neho číhajú počas cesty za záchranou svojho najlepšieho kamaráta. Vesmírne dobrodružstvo sa odohráva až na desiatich charakteristických planétach, pričom každá z planét má svojich špecifických obyvateľov. Hra je založená na logickom myslení dieťaťa, ktoré má jednotlivé bloky s príkazmi poskladať tak, aby postavička dokázala prejsť trasu, pričom niektoré úlohy majú hneď niekoľko riešení.


 

Ako žiaka ďalej motivovať?

V škole sú žiaci ohodnotení známkami a pri programovaní a hraní GalaxyCodr zbierajú tiež svoje „známky“. Každé dieťa sa poteší nejakej odmene a v tomto prípade sú to kartičky, ktoré počas prechádzania jednotlivých úloh získavajú. Za každú správne splnenú úlohu na planéte dostáva hráč určitý počet bodov, ktorý sa napĺňa do kartičky. Keď sa kartička vyplní, zobrazí sa nový obyvateľ jednej z doposiaľ neprebádaných planét či dokonca galaxií.

Hra je tiež vhodnou pomôckou pre učiteľov informatiky, ktorí ju môžu aktívne využívať na svojich hodinách. Tento didaktický softvér pre rozvoj základov programovania rozvíja u dieťaťa kreatívne myslenie a schopnosť riešiť vzniknuté problémy. Prostredie ponúka vizuálne programovanie, kedy príkazy sú v tvare blokov a samotný kód sa skladá spôsobom ťahaj a pusti.

Zdroj: http://www.galaxycodr.com/sk/

 

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte