Hráčska závislosť

02.09.2009
Vzdelávanie a výchova

Závislosť od hry vykazuje vlastnosti drogovej závislosti. Vznik hráčskej závislosti často súvisí so zlým štruktúrovaním voľného času dieťaťa. Je dôležité všímať si psychické i fyzické prejavy dieťaťa, ktoré môžu signalizovať závislosť. Aké to sú? Akými fázami prejde dieťa z nevinnej hry k vzniku závislosti?

Hráčska vášeň detí z počítačových herní sa môže premeniť na závislosť od hazardu, aj keď dieťa veľakrát začína len s neškodnými hracími automatmi, na ktorých sa nedá veľa vyhrať ani veľa prehrať. Hráčsky návyk môžu spôsobiť aj zábavné automaty a počítačové hry. S hrou na hracích automatoch najčastejšie experimentujú mladí ľudia vo veku od 15 do 18 rokov, avšak najnižší zistený vek pri experimentovaní s gamblingom (hráčstvom) je 8 a 9 rokov.

Príznaky patologického hráčstva u dieťaťa sú veľmi podobné príznakom závislosti všeobecne, avšak prítomnosť čo i len jedného z nasledujúcich príznakov môže byť vážnym varovaním pred možným vývojom patologického hráčstva.

Ide napríklad o stálu chuť hrať, dieťa má nutkavé myšlienky vo vzťahu k hre, je podráždené, trpí úzkosťou a depresívnou náladou. Zároveň je nepokojné, precitlivené, neschopné sústrediť sa na prácu. Častým príznakom je agresia sprevádzaná klamstvom, drobnými krádežami a rozpormi v rodine, dieťa mení okruh priateľov a stráca záujem o štúdium, s čím je spojené i zhoršenie prospechu v škole. Varovným signálom by mohla byť i snaha dieťaťa získať peniaze požičiavaním od spolužiakov, súrodencov, starých rodičov.

 Fázy rozvoja patologického hráča

 Takmer u každého patologického hráča môžeme pozorovať viacero vývojových fáz závislosti:
1. Vyhrávacia fáza
- nezáväzná investícia malej sumy,
- náhodná výhra,
- nárast sebavedomia,
- trávenie väčšieho množstva času v herni – hráč dúfa, že vyhrá veľkú sumu peňazí.
2. Prehrávacia fáza - čoraz väčšia prehra,
- snaha vyhrať prehraté peniaze späť,
- pôžičky, krádeže,
- keď vyjde pravda najavo, sľubuje a ľutuje, no opätovne sa tajne vracia k hre.
3. Fáza straty kontroly - všetok čas trávi v herni,
- trestná činnosť majetkovej povahy,
- hrá už len preto, aby hral,
- rozpad medziľudských vzťahov,
- depresie,
- samovražedné konanie.

Je dôležité, aby sa tieto signály spozorovali čo najskôr. Ak sa už prejavili, v našej publikácii Sociálne vzťahy a problémy na školách nájdete odpovede, ako postupovať ďalej.

Spracované podľa článku Hráčska závislosť, ktorý bol uverejnený v publikácii Poruchy správania a učenia.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte