Finančná gramotnosť žiakov

03.11.2014
Vzdelávanie a výchova

Iba 6% žiakov rozumie finančnému svetu. Aj preto ministerstvo školstva zaviedlo od septembra povinnosť zvyšovať ich finančnú gramotnosť priamo na vyučovaní. Učebnice, ktoré majú pedagógom uľahčiť vysvetľovanie, budú pre základné školy hotové v najbližších dňoch. Pre stredné školy v najbližších mesiacoch.

Slovenskí žiaci nemajú problém s modernejším platením. Až 75% z nich si sporí, no o investovaní, sporení, rôznych typoch účtov, či úrokoch vedia málo. S peniazmi majú skúsenosti už žiaci základných škôl. Prevažne dostávajú vreckové od rodičov. Stredoškoláci si zase popri škole bežne privyrábajú. Viac vysvetľuje Zuzana Murcko, hovorkyňa Slovenskej bankovej asociácie: „Stredoškoláci si privyrábajú brigádami a takmer polovica z nich má založený účet v banke. Ak dostanú peniaze, kupujú si najmä oblečenie alebo ich míňajú na stretnutiach s kamarátmi v meste, či na nákup drobných sladkostí. A nápojov.“

Z výskumov bankovej asociácie a vzdelávacej neziskovej organizácie Junior Achievement Slovensko však vyplýva, že slovenská mládež je finančne nevzdelaná. Predmet, na ktorom by sa dozvedela viac o pôžičke, úžere, najrizikovejšom investovaní, alebo aj o tom ako zabrániť zneužívaniu osobných údajov pri platbách neexistuje. Od septembra sú školy aspoň povinné zakomponovať do vyučovania predpísaný štandard finančnej gramotnosti. O samostatnom predmete rezort školstva zatiaľ neuvažuje. „Avšak školy, ktoré sú ekonomického zamerania si v rámci svojich disponibilných hodín môžu z finančnej gramotnosti urobiť aj samostatný predmet,“ povedala hovorkyňa Beáta Dupaľová.

Je teda na učiteľoch ako žiakom finančný svet priblížia. Na základných školách by im pritom mohli pomôcť nové učebnice finančnej gramotnosti, ktoré by mali byť hotové v najbližších dňoch. Stredné školy si na ne ešte niekoľko mesiacov počkajú. Mária Galiková, RTVS.

Zdroj: Rádio Slovensko

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte