Prípadmi šikanovania učiteľov sa má zaoberať školský ombudsman

06.05.2015
Prevádzka školy
Vzdelávanie a výchova

Učitelia na problematiku šikanovania na pracovisku upozorňujú už dlhšie.

Minister školstva Juraj Draxler vyzýva učiteľov, ktorí sa stali obeťami šikanovania na pracovisku, mobbingu či bossingu, aby sa nebáli ozvať sa. Rezort školstva zároveň uvažuje o zriadení školského ombudsmana, ktorý by zbieral podnety od učiteľov.“Tým, že vytvoríme v budúcnosti akýsi úrad ombudsmana, tak bude mať priamo kontaktný bod, kde sa môže dozvedieť, ako vlastne so svojím problémom môže naložiť,” uviedol Draxler. Učitelia sa s prípadmi šikanovania podľa jeho slov môžu obrátiť aj priamo na ministerstvo. “V tejto chvíli vyzývam učiteľov, aby naozaj, ak dochádza k porušeniam zákona, aby sa nebáli a naozaj konali,” zdôraznil Draxler. Ministerstvo školstva v tejto súvislosti pripravuje aj manuál pre pedagógov.

Učitelia na problematiku šikanovania na pracovisku upozorňujú už dlhšie. Slovenská komora učiteľov (SKU) napríklad spustila kampaň s názvom Zber strachu so zámerom zverejňovať a riešiť krízové situácie či zvyšovať právne vedomie učiteľov.

SKU zároveň získala niekoľko podnetov, ktoré sa týkajú šikanovania pedagógov na pracovisku. Učitelia sa napríklad stretávajú s bránením vyjadrenia názoru na poradách, verejných stretnutiach či so zabránením vstupu do školy. Vyskytujú sa aj prípady, kedy dochádza k manipulácii s dovolenkami či ku klientelizmu a rodinkárstvu zo strany zriaďovateľov alebo riaditeľov škôl.

Pedagógovia sa stretávajú aj s osobnými urážkami a ponižovaním pred pedagogickým zborom, rodičmi, prípadne aj žiakmi, taktiež so spochybňovaním práce učiteľa pred rodičmi. Stal sa aj prípad, kedy riaditeľ vyplácal zamestnancom odmeny 100 – 300 eur, ktoré následne od nich žiadal späť.

Zdroj: hlavnespravy.sk

→ všetky správy

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte