Učitelia sa pripravujú do boja. Dátum ostrého štrajku sa dramaticky blíži

25.08.2016
Legislatíva
Personalistika

Učitelia sa viac ako mesiac od posledného protestu opäť hlásia o slovo. Ako avizovali ešte začiatkom leta, ak nebudú ich požiadavky splnené, vstúpia znova do ostrého štrajku. Ministrovi dali čas do 13. septembra. Tento deň sa blíži a učitelia začínajú pripravovať bojovú stratégiu.

Zatiaľ posledný protest pedagógovia naplánovali na prvý deň slovenského predsedníctva v Rade EÚ. Konal sa 1. júla a učitelia už vtedy avizovali, že ak ich požiadavky nebudú vypočuté, vstúpia po prázdninách do ostrého štrajku. Dátum 13. septembra nevybrali náhodne. Práve v tento deň pred štyrmi rokmi organizovali prvý výstražný štrajk, ktorým chceli upozorniť na zúfalú situáciu v slovenskom školstve. „Vtedy sme štrajkovali za rovnaké požiadavky, ktoré doteraz neboli splnené,“ povedal na júlovej demonštrácii prezident Slovenskej komory učiteľov Vladimír Crmoman.

Leto je takmer za nami a vytýčený dátum sa dramaticky priblížil. Učitelia opäť vyrážajú do boja. Avizovali to v blogu, ktorý zverejnili v polovici augusta. Zdá sa, že prípravy na štrajk sú v plnom prúde.

Vypuknúť má v septembri a Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU) ho opisuje ako „stupňovaný“, pretože dĺžka prerušenej práce sa bude postupne stupňovať. Učitelia dokonca pripravili manuál štrajku. Jeho prvé časti sú už verejne dostupné, postupne budú pribúdať ďalšie.

„V jednotlivých častiach manuálu chceme vysvetliť, ako vidíme situáciu učiteľov a v čom podľa nás spočíva ich potenciálna sila. Objasníme aj niektoré ponaučenia a závery, ktoré pre nás vyplynuli zo šiestich týždňov štrajku na začiatku tohto roka. Zároveň sa vyjadríme k názorom, ktoré často zaznievajú z úst politikov, učiteľov i širokej verejnosti a ponúkneme protiargumenty. Zareagujeme tiež na niektoré mýty a odpovieme na nepríjemné otázky,“ oznamujú učitelia v blogu.

Učitelia zahájili štrajkovú pohotovosť začiatkom januára tohto roka, do ostrého štrajku vstúpili 25. januára. Zapojilo sa doň asi 15-tisíc učiteľov z 1100 škôl. Počas štrajku sa aspoň na jeden deň zatvorilo viac ako 400 škôl. Najviac pedagógov – asi 3000 až 4000 – sa zapojilo v Bratislavskom kraji, najmenej – asi 600 až 900 – v Prešovskom kraji. V šiestich okresoch – Bytča, Poltár, Svidník, Medzilaborce, Humenné a Snina – sa nezapojil nikto.

Nebol to pritom prvý pokus o zmenu v školstve. Učitelia štrajkovali už v roku 2012. Tzv. štafetový štrajk, v ktorom sa striedali školy odovzdaním štafetového kolíka, sa konal s podporou Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku.

Keďže ich požiadavky vtedy splnené neboli, o slovo sa prihlásili opäť v druhej polovici roka 2015. Nespokojnosť učiteľov vyústila do šesťtýždňového ostrého štrajku začiatkom roka 2016. Následne pedagógov z regionálneho školstva vystriedali solidárni kolegovia z vysokých škôl.

Odvtedy učitelia zotrvávajú v štrajkovej pohotovosti. Vyzerá to tak, že už 13. septembra sa učitelia ozvú ďalším ostrým štrajkom.

Absolventka žurnalistiky na Univerzite Komenského prišla do redakcie Aktuálne.sk v máji 2015 ako externistka.Prvé novinárske kroky urobila v Školskom servise TASR, kde sa zaoberala najmä kultúrou a cestovateľskými reportážami. Prioritne sa venuje otázkam školstva, ľudských práv, ochrane životného prostredia a zaujímavostiam zo zahraničia.

Zdroj: aktualne.sk

→ všetky správy

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte